Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Yüzde 70’e Dayanan Enflasyonu Değerlendirdi

Merkez Bankası, Nisan ayı enflasyonun ardından fiyat gelişmelerine ilişkin değerlendirmelerini açıkladı. 20 yılın rekoruna çıkan enflasyon değerlendirmeleri altta;
TCMB Yüzde 70’e Dayanan Enflasyonu Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyon sonrası Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri raporunu yayımladı. Dün açıklanan verilere göre yılın dördüncü ayında yıllık enflasyon oranı yüzde 69,97 artarak Şubat 2002 sonrası en yüksek seviyeye çıktı.

11. ayında hızlanan enflasyon 20 yılın yeni rekoru olurken Merkez Bankası, uluslararası emtia fiyatları ile tedarik sorunlarının tüketici fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini belirtti.

Yıllık enflasyondaki artış alt gruplar geneline yayılırken başlıca katkılar gıda, enerji ve hizmetten geldi.
Nisan Enflasyonu Değerlendirme
KAYNAK: TÜİK

Gıda grubunda yıllık enflasyonda yükseliş yine geniş kapsamlı olurken önceki ay yataya yakın seyreden taze meyve ve sebze fiyatları Nisan’da yüksek artış kaydetti. Doğal gaz ve şebeke suyu ile yönlendirilen enerji enflasyonu da önemli oranda artarken hizmet grubundaki yükselişlerde ulaştırma ve lokanta-oteller ön plana çıktı.

Temel mal grubunda yıllık enflasyon dayanıklı mallarda yükselirken diğer alt gruplarda geriledi. Merkez Bankası raporuna göre belirli ürünlere uygulanan KDV indirimi fiyatlara yansıdı. Bu da diğer mal grubunda fiyatları pozitif yönde etkiledi.

Savaş kaynaklı uluslararası emtia fiyatlarında süren yüksek seyir, yurt içi enerji fiyatlarında artış ve tedarik zinciri aksamalarıyla üretici fiyatlarında yükseliş devam etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.