Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB: Yurt Dışındaki Vatandaşların Tasarrufu 200 Milyar $

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, YUVAM ve KKM hesaplarının teknik ayrıntılarını açıkladı. İşte detaylar…
TCMB: Yurt Dışındaki Vatandaşların Tasarrufu 200 Milyar $
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu – Dünya Türk İş Konseyi (DEİK-DTİK) Başkanı Nail Olpak ve DTİK Bölge Komite Başkanlarıyla görüştü.

Çevrimiçi yapılan görüşmede; kur korumalı mevduat (KKM), Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat Katılım Sistemi (YUVAM) ve altın hesaplarına yönelik değerlendirme yapıldı.

Yatırımcıların asla kaybetmeyeceği düzenlemeler yapıldığını söyleyen Kavcıoğlu, sisteme teveccühün büyük olduğunu ifade etti. “Yurt dışında yaşayan vatandaşların tasarrufu 200 milyar dolar düzeyinde, bunun yüzde 10’u bile bizim için önemli bir kaynak.” diyen TCMB Başkanı, KKM’nin detaylarını paylaştı.

Dövize geçmek isteyen vatandaşların, bankaların satış kurundan değil, Merkez Bankası’nın saat 11.00’deki dönüşüm kurundan geçeceğini söyledi. Arada fark olması durumunda, bunun Merkez Bankası tarafından ödeneceğini açıkladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre 31 Aralık 2021 itibariyla gerçek kişilerin kur korumalı mevduat hesaplarında bulunan dolar ve altın varlıkları, Türk lirasına çevrilebilecek. Böylelikle sisteme dahil olan bankalardaki altın ve döviz hesapları için tarih sınırı ortadan kalkacak.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

YUVAM hesabındaki düzenleme kapsamında ise “yurt dışında yerleşik vatandaş” ifadesi “yurt dışında yerleşik kişiler” olarak değiştirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.