Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kur Korumalı Mevduatta Değişiklik: Tarih Sınırı Kalktı

Resmi Gazete’de yayımlanan son tebliğ ile kur korumalı mevduat sisteminde değişiklik yapıldı. Buna göre bankadaki varlıklar Türk lirasına çevrilebilecek.
Kur Korumalı Mevduatta Değişiklik: Tarih Sınırı Kalktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cuhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kur korumalı mevduat sistemi uygulamasında düzenlemeye gidildiğini açıkladı. Yapılan değişikliğe dair tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Değişiklik ile 31 Aralık 2021 itibariyle gerçek kişilerin kur korumalı mevduat hesaplarında bulunan dolar ve altın varlıkları, Türk lirasına çevirmesi mümkün olacak. Böylece kur korumalı mevduat sistemine dahil olacak bankalardaki döviz ve altın hesapları için tarih sınırı ortadan kalkmış oldu.

Sistem ilk duyurulduğunda, 21 Aralık itibariyle mevcut döviz hesaplarının dahil olabileceği belirtilmişti Diğer yandan sisteme dahil olanlara bir defaya mahsus destek ödemesi yapılması hükmü değiştirilerek vade sonunda yenileme imkanı getirildi.

Alınan bu karar döviz hesaplarının yanı sıra altın hesapları için de geçerli olacak. Yapılan bir diğer değişiklik ise kur korumalı mevduat için Merkez Bankası’nın belirlediği usul ve esaslar çerçevesinde komisyon ve masraf ödenebilmesine imkan sağlayacak.

Düzenleme kapsamında yurt dışına yerleşik Türk vatandaşlarına uygulanan yuvam hesabında da değişiklik yapıldı. Bu hesaba artık bankalarda hesap açma şartlarını taşıyan yabancı uyruklu kişi ve şirketler dahil olabilecek.

Kur Korumalı Mevduat Hakkında

Kur korumalı mevduat sistemi, TL cinsinden USD, EUR ve GBP kurlarının vade sonunda faiz oranından daha fazla artması durumunda kur farkı korumasına imkan sağlayan bir mevduat ürünü olarak tanımlanıyor.

Vatandaşlar ve şirketler, TL birikimlerini döviz kurlarındaki değişimlere karşı koruyarak faiz kazanmaya devam ediyor. Böylece birikimlerin piyasadaki olumsuz koşullardan engellenmesi amaçlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu