Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Yılın İlk Toplantısında Aldığı Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. 2023 yılının ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkan sonuç ne oldu?
TCMB Yılın İlk Toplantısında Aldığı Faiz Kararını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 19 Ocak 2023 tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmedi. Banka, Aralık ayında da olduğu gibi politika faiz oranını yüzde 9’da sabit bıraktı.

Şahap Kavcıoğlu başkanlığında düzenlenen toplantıda bir kez daha liralaşma vurgusu yapıldı.

Gelen açıklama piyasanın beklentisini karşıladı. Anadolu Ajans’ın ve Bloomberg HT’nin 15’er ekonomist ile yaptığı, ankete göre katılımcıların çoğu faiz değişikliği yapılmayacağını ve yüzde 9 oranında sabit bırakılacağını öngörüyordu.

Son dönemde iktisadi faaliyetler olumlu gelişmeler olsa da jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının devam etmesinin, gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon endişelerini sürdürdüğü belirtildi. Yüksek enflasyonun ve etkilerinin yakından izlendiği, merkez bankalarının izlediği politikalarla ülkeler arasında ekonomik görünümde farklılaşmanın devam ettiği aktarıldı.

Liralaşma Stratejisi Tüm Unsurlarıyla Uygulanacaktır

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TCMB

2022 ilk üç çeyrekte ekonominin güçlü büyüdüğü, yılın son çeyreğinde ise zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümede yavaşlama olduğu ancak iç talepteki artış ile telafi edildiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası, PPK karar metninde yer alan diğer önemli satır başları şu şekilde:

  • İmalat sanayi üzerindeki dış talep kaynaklı baskıların iç talep ve arz kapasitesi üzerindeki etkilerinin şimdilik sınırlı düzeyde kaldığı görülmektedir.
  • İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir.
  • İç tüketim talebi, enerji fiyatlarındaki yüksek seviye ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır.
  • Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir.
  • Sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için uygulanan bütüncül politikaların desteğiyle enflasyonun seviyesinde ve eğiliminde iyileşmeler görülmeye başlanmıştır.
  • Banka, enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.