Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB: Reel Kesim Güveni Yılı Düşüşle Kapattı!

Merkez Bankası, imalat sektöründe yürüttüğü araştırma sonuçlarını paylaştı. 2022 yılı reel kesimin güvenini kazanamadan sonlandı.
TCMB: Reel Kesim Güveni Yılı Düşüşle Kapattı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Aralık ayına ilişkin iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi (RKGE) verilerini paylaştı. Yıl boyunca pozitif bir tablo oluşturmayan RKGE, yılın son ayında düşüşü sürdürdü.

İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1741 iş yerinin yanıtlarının baz alındığı anket sonuçlarına göre Aralık 2022 döneminde RKGE, bir önceki ay ile kıyaslandığında 0,1 puan düşerek 97,8 seviyesine geriledi.

Aralık ayı verilerine göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise hafif bir toparlanma gösterdi. RKGE-MA bir önceki ay ile karşılaştırıldığında 0,3 puanlık artışla 101,6 seviyesinde gerçekleşti.

TCMB’nin bir önceki raporuna göre reel kesim güven endeksi Kasım’da aylık bazda 2,4 puan düşerek 97,9 değerinde kayda geçmişti.

TCMB Aralık RKGE
Kaynak: TCMB

Gelecek 3 Aylık Dönem için Beklentiler Karamsar Kaldı

Anket verilerine göre son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat ve mevcut toplam sipariş miktarına yönelik değerlendirmelerde artış görüldü.

GCM Yatırım Banner

Ancak gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, toplam istihdam ve üretim hacmine yönelik değerlendirmelerde düşüşler göze çarptı.

Gelecek üç aylık süre zarfında satış fiyatlarında artış beklentilerinin güçlü bir çoğunluk oluşturduğu ortaya çıktı.

Gelecek 12 aylık dönemin sonunda yıllık üretici fiyat endeksinin (ÜFE) aylık bazda 2,7 puanlık artışla yüzde 91,4’e çıkması öngörüldü.

Faaliyet gösterdiği sanayi dalındaki durumun bir önceki aya göre değişmeyerek stabil kaldığını düşünenlerin oranı yüzde 75,0‘a çıktı.

Ancak iyimser olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 6,3’e, daha kötümser olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 18,7‘ye geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.