Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Ödeme Sistemleri’nde Yenilik Rüzgarı! Devreye Alındı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası finans sektöründe dikkat çekecek bir adım atarak, Ödeme Sistemleri'nde bir yeniliği devreye aldı. İşte detaylar;
TCMB Ödeme Sistemleri’nde Yenilik Rüzgarı! Devreye Alındı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ödeme Sistemleri’ni yeni teknolojiler ve mimari ile güçlendirerek devreye aldı. Merkez bankası tarafından bugün yapılan açıklamayla söz konusu yenilik hakkında bilgi verildi.

Bu yenilik Bankalararası Türk Lirası Aktarım Sistemi (EFT), Müşteriler Arası Türk Lirası Aktarım Sistemi (PÖS) ve Elektronik Menkul Kıymet Transfer Sistemi (EMKT) bileşenlerini içeren TCMB Ödeme Sistemleri’ni daha esnek ve bağımsız bir yapıya kavuşturdu.

Merkez Bankası açıklamasında, yenilenmiş sistemin 23 Şubat 2024 tarihi itibarıyla kullanıma sunulduğuna işaret etti.

1992 yılından beri faaliyette olan ve 2013’te TCMB tarafından yeniden geliştirilen TCMB Ödeme Sistemleri, Türkiye’nin ödemeler ekosisteminin ana altyapısı olarak önemli bir rol üstlenmiş durumda.

2023 yılında yaklaşık 780 milyon işlem gerçekleştirildiği bildirilerek, günlük ortalama işlem adedinin 3,1 milyon olarak kaydedildiği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

10 yılı aşkın süredir Türkiye ödemeler ekosisteminin ana altyapısı olarak etkin ve verimli bir şekilde faaliyet gösteren TCMB Ödeme Sistemleri’nde, gelecek dönemde iyileştirilmeler sağlanacağı belirtildi.

Sistemdeki iyileştirilmelerin sektör ihtiyaçları, uluslararası standartlar ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda sistemlerin etkin ve verimli çalışmasını sağlamak amacıyla yapılacağına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.