Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Kontrollü Likidite Fazlasına Geri Dönüş

Merkez Bankası'nın devreye aldığı zorunlu karşılık düzenlemelerinin etkisiyle bankacılık sistemindeki likidite fazlası uygulama öncesi seviyesine döndü. İşte detaylar;
TCMB Kontrollü Likidite Fazlasına Geri Dönüş
HABER GİRİŞ

Değişen ekonomi yönetimi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) zorunlu karşılık uygulamasını devreye sokmasıyla bankacılık sisteminde değişiklikler gözlemlemeye devam ediyor. Uygulamayla geri çekilmeye başlayan bankacılık sistemindeki likidite fazlası, 20 Aralık itibarıyla uygulama öncesi seviyesine döndü.

Merkez Bankası’nın, zorunlu karşılık politikasıyla ekonomide likiditeyi kontrol etme hamlesiyle sistemdeki likidite açığı bir süre geri çekilse de net fonlama 20 Aralık tarihi itibarıyla 218,4 milyar lira seviyesine yükseldi.

Kasım ayının başında açıklanan önlemlerle TCMB, kur korumalı mevduat hesaplarında zorunlu karşılık oranlarını artırırken yabancı para cinsi mevduatta TL cinsi ilave karşılık uygulaması getirmişti. Söz konusu uygulama 10 Kasım’dan itibaren devreye girmişti.

10 Kasım’dan sonra pozitif bölgeye geçen net fonlama, 22 Kasım’da yeniden negatif bölgeye dönerek bu güne kadar negatif yönlü bir ivme izledi.

Bloomberg HT haberinde, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın açıklamalarını anımsattı. Erkan, parasal sıkılaşma süreciyle birlikte miktarsal sıkılaşma sürecinin de ilerlediğini ve son zorunlu karşılık uygulamasıyla piyasadan 350 milyar TL’lik likidite çekileceğini açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası Başkanı Erkan, bu hamle ile sistemden çekilen likiditenin toplamda 1 trilyon TL’ye ulaştığının da altını çizmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.