Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB: Kasım’da Petrol Fiyatlarının Etkisiyle Enerji Enflasyonu Arttı

Merkez Bankası Kasım ayı fiyat gelişmeleri raporunda, çekirdek göstergelerin baz etkisiyle yükseldiği ancak para birimindeki istikrarlı seyrin ve iç talep koşullarının etkisiyle enflasyondaki iyileşmenin sürdüğü kaydedildi.
TCMB: Kasım’da Petrol Fiyatlarının Etkisiyle Enerji Enflasyonu Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım ayı Fiyat Gelişmeleri raporu yayımlandı. Raporun özet metninde Kasım ayında yıllık enflasyonun 2,01 puan artışla %10,56 seviyesinde gerçekleştiği, aylık ise %0,38 arttığı belirtildi.

Geçtiğimiz ay petrol fiyatlarının yükselmesinin enerji enflasyonunu artırdığı, gıda enflasyonunun ise işlenmemiş gıda grubunun etkisiyle sınırlı yükseliş gösterdiği açıklandı.

Söz konusu dönemde Türk lirasının istikrarlı seyrini koruması, iç talep koşullarının ve üretici fiyatlarının etkisiyle enflasyondaki iyileşme beklentilerinin korunduğu ifade edildi.

Kasım ayında B grubu tüketici fiyat endeksi 2,26 puan yükselerek %9,90’a ulaştı.

Temel Mal-Hizmet2,58 puan artış olan C grubu endeksinin yıllık değişimi %9,25 artışa tekabül etti. Bir önceki ayın verileri ile karşılaştırıldığında; temel mal grubundaki tüketici enflasyonunda 1,38 puan, gıdada 0,26, enerjide 0,18, hizmette 0,09, alkol, tütün ve altın grubunda ise 0,09 puanlık artış oldu.

Söz konusu dönemde temel mal ve hizmet grubunun yatay bir seyir gösterdiği açıklandı. Aylık %0,16 artan hizmet fiyatları yıllık 0,15 puanlık artış ile %12,16 seviyesini kaydetti. Lokanta ve otel grubunda yemek fiyatlarının aylık artışı yavaşladığından enflasyonda da düşüş oldu.

Aynı şekilde konaklama hizmetlerinin fiyatlarında da Kasım ayında düşüş kaydedildi. Cep telefonu görüşme ücretlerinin etkisiyle haberleşme enflasyonunda artış olurken, benzer şekilde ulaştırmada da yükseliş gözlendi.

Giyim ve ayakkabı sektörünün yıllık enflasyonu yataya yakın bir seyir gösterdi.

Hizmetler GrubuKasım ayında temel mal grubunun enflasyonu 4,65 puan artarak %6,57’ye yükseldi. Bu artışta dayanıklı tüketim mallarındaki geçici vergi indirimlerinin düşük baz etkisi gözlendi. Geçtiğimiz ay petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak enerji fiyatları %0,55 oranında yükseldi. Bu grup içerisinde yer alan yakıtlardan tüp gazda %2,36, akaryakıt fiyatlarında ise %1,16 oranında artış oldu.

Bunların yer aldığı havuzun ortalamasına bakıldığında enerji grubunun yıllık enflasyonu 1,34 puan artarak %7,34’e ulaştı. Gıda ve alkolsüz içeceklerde 1,04 puanlık artış ile %8,89, işlenmemiş gıda fiyatlarında 1,3 puanlık artış ile %4,29 seviyeleri kaydedildi. Söz konusu dönemde taze meyve ve sebze grubunun fiyatlarında sınırlı düzeyde artış oldu.

Aylık bazda süt grubunda %4,45, yumurtada %3,92, beyaz ette %2,41 oranında artış oldu. Aylık bazda %1 artan işlenmiş gıda fiyatlarının yıllık enflasyonu %13,07’ye yükseldi. Taze sebze ve meyveleri hariç tuttuğumuzda gıda grubunun yıllık enflasyonu %10,39’a ulaştı.

Yurt içi üretici fiyatları (Yİ-ÜFE) Kasım’da %0,08 oranında düşüş kaydetti.

Yİ-ÜFEEndeks yıllık bazda %4,26 artış gösterirken, 2018 yılının Aralık ayına kıyasla %6,63 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,68 oranında yükseldi. Merkez Bankası’nın yayımladığı raporda imalat sanayi fiyatlarının genel olarak gösterdiği zayıf seyrin Kasım ayında da devam ettiği açıklandı.

Ana sanayi grubu içerisinde dayanıklı mal grubu aylık %0,08 ile yatay bir seyir gösterirken, dayanıksız tüketim mallarında aylık %1,06 oranında artış oldu.

%0,60 ile en fazla düşüşün olduğu ara mallarında demir-çelik ve rafine edilmiş petrol ürünleri ile gaz imalatı ve dağıtımı sektöründeki gerilemenin etkisi oldu. Yapılan açıklamada üretici fiyatlarının tüketici fiyatları üzerindeki etkisinin zayıf seyrini koruduğu ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu