Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB İhracatçılar için Reeskont Faizlerini Düşürdü

Merkez Bankası, ihracatçılar için TL cinsi reeskont kredilerinde faiz ve vade değişikliği yaptı. Haberin ayrıntıları şöyle;
TCMB İhracatçılar için Reeskont Faizlerini Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan ihracatçıları ilgilendiren bir karar geldi. Bloomberg HT’nin konuya yakın kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre Merkez Bankası Türk Lirası cinsi reeskont kredisi kullanacak ihracatçılar için faizleri düşürdü, vade süresini uzattı.

TL cinsi reeskont kredisinde azami vadesi 360 gün, savunma sanayi için ise 720 gün olacak şekilde değiştirildi.

Söz konusu kredilerde; 0-90 gün için politika faizinin 300 baz puan, 91-180 gün için politika faizinin 200, 181-720 gün için politika faizinin 100 baz puan altında olacağı bildirildi.

Merkez Bankası’ndan henüz resmi bir açıklama gelmezken, reeskont kredisi kullanan firmaların vade süresine kadar gelen mal veya hizmet ihracı gelirlerinin yüzde 40’ını TCMB’ye, yüzde 30’unu bir bankaya satmayı taahhüt etmesi gerektiği aktarıldı.

İhracatçılar için alınan bu karar, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 29. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları ödül töreni yapıldığı gün geldi.

Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2021 araştırma sonuçlarının açıklanacağı ödül töreninin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Erdoğan ihracat alanında elde edilen başarılara değinerek, ödül alan firmaları tebrik etti.

GCM Yatırım Banner

TİM araştırmasına göre en fazla ihracat yapan ilk 1000 şirketin toplam ihracatı 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 33,2 artışla, 123,3 milyar dolara ulaştı.

Türk Hava Yolları, Hizmet İhracatı Özel Ödülü alırken, Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. Türkiye’nin ihracat şampiyonu oldu.

İkinci sırada Toyota Otomotiv Sanayi A.Ş., üçüncüde Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş., dörtte Kibar Dış Ticaret AŞ ve beşinci sırada Vestel Ticaret A.Ş. yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.