Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Enflasyon için Temmuz Ayını İşaret Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihracata dair yaptığı konuşmada, yüksek enflasyon konusuna da değinerek müjde niteliğinde açıklama yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Enflasyon için Temmuz Ayını İşaret Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 29. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada ihracatımızın Mayıs 2022 itibarıyla, yıllık olarak 243 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

“İhracatın şampiyonları olarak ödül alacak olan firma ve iş insanlarımızı gönülden tebrik ediyorum.” diyen Erdoğan, tüm firmalara bundan sonraki süreçte de başarılarını devam ettirmelerini diledi.

Ülkemizin dünya ticaretinden aldığı payı yükselttiğini, her geçen gün bu oranı daha da yukarı taşıyacaklarını belirten Erdoğan, Türkiye’nin 200’den fazla ülkeye yaptığı ihracatla bayrağını her yerde dalgalandıran bir ülke haline geldiğini ifade etti.

Bunun yüksek katma değerli ürünleri ihraç etme hedefine adım adım yaklaştığımızın bir göstergesi, aynı zamanda yatırım, istihdamla büyütme doğrultusunda emin adımlarla yürüdüğümüzün kanıtı olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin 2022’nin ilk çeyrek büyümesinin yaklaşık yarısını ihracatın sırtladığını, sağlık krizinin ardından Karadeniz’in kuzeyinde başlayan savaşa ve küresel ekonomik krizi tetikleyen sürece rağmen, bu tür başarıların elde edilmesinin kıvanç verici olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu başarıları ileriye taşımak için sorumluluklara değinen Erdoğan, “Yerli otomobilimiz TOGG’un hikayesi bunun en somut örneğidir. Kapasite artırımı, yeni yatırım gibi yöntemlerle üretimini yükseltmek isteyenlerin yanında olacağız.” dedi.

Tek gayelerinin istihdamı artırmak olduğunu, dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren 100 bin ihracatçımıza bu konuda büyük görevler düştüğünü dile getirdi. 20 milyar dolar ihracat rakamının fazlasıyla geçileceğini ve 2023 hedeflerine giderek yaklaşıldığını söyledi.

500 milyar dolarlık ihracat hedefinin yarısının gerçekleştirildiğini, yıl sonunda ise belirlenen 250 milyar dolarlık hedefin fazlasıyla geçileceğini kaydetti.

Düşük Faizden Yana Olan Düşüncelerini Yineledi

Düşük Faizden Yana Olan Düşüncelerini Yineledi
Kaynak: Twitter

Küresel emtia fiyatlarındaki artışın yanında, kendi küçük hesapları için fiyatları artıranlardan kaynaklı bir belirsizlik olduğunu dile getirdi. Buna bardağın boş tarafı dediklerini, bardağın dolu tarafında ise 20 yılda 3,5 trilyon dolarlık yatırım yapan ve her alanda güçlü altyapıya sahip bir ülke olduğunu söyledi.

Ardından sözü enflasyona getiren Erdoğan, Temmuz ayında enflasyon farkları ile milletin her kesimini rahatlatacaklarını, Aralık ve Ocak aylarında sırtımıza bindirdiği kamburdan kurtulacağımızı sözlerine ekledi.

“Ülkesini yüksek faizle yoldurmayacak, ihracatla ilerleyecek, cari fazlayla ilerleyecek bir yola ihtiyacı vardır.” diyerek, Türkiye ekonomik modelinin kararlılıkla devam ettirildiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.