Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Firmaların Döviz Alımı için Yüksek Kur Talimatı Verdi

Seçim öncesi döviz alımına yönelecek bireysel müşterilerin yanı sıra firmaların da önünü kesmek için harekete geçen Merkez Bankası, bankalara yeni talimat verdi.
TCMB Firmaların Döviz Alımı için Yüksek Kur Talimatı Verdi
HABER GİRİŞ

14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere sayılı günler kala döviz kurlarında beklenmedik artışların yaşanmaması için Merkez Bankası olağanüstü tedbirler almaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), uzun süredir 18 lira seviyesinde baskıladığı dolar kurunun 19 liranın da üzerine sıçramaması için bankalara yüksek kur talimatı verdi.

Konuyla ilgili ulaştığı kaynaklardan edindiği bilgileri paylaşan Bloomberg, Merkez Bankası’nın döviz fazlası olan şirketlere maliyetli kur çağrısı yaptığını yazdı.

Habere göre TCMB, net döviz fazlası olan firmalar için bankaların yüksek kur uygulamasını devreye sokmasını istedi.

Bu kapsamda firmaların döviz fazlalarına göre bankaların hareket edeceği ve kur uygulamalarının şirketlere göre değişkenlik göstereceği öğrenildi.

TCMB’nin daha önce aldığı kararda, bireysel müşterilere yapılan döviz satışlarında bankaların kuru mevcut seviyenin üzerinde hesaplaması istendiği, yeni kararda okların firmalara yöneltildiği görüldü.

GCM Yatırım Banner

Bireysel müşteriler için kurun 19,15 seviyesinden 19,20 seviyesine çıkarılmasını isteyen Merkez Bankası’nın talimatıyla, aynı uygulama döviz fazlasına sahip firmalar için de söz konusu olacak.

Tek Seferde 2,5 Milyon Dolardan Fazla Döviz Alımı Yapanlar Bildirimde Bulunacak

Aktarılan bilgilere göre belirli bir rakam üzerinden döviz alımı yapacak firmaların konuya ilişkin Merkez Bankası’nı haberdar etmesi gerekecek.

Söz konusu rakam için tek seferde 2,5 milyon dolardan fazla olan miktarlar baz alınacak. Bu miktarlarda tek seferde döviz alımı yapacak firmaların bildirimde bulunması istenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın