Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Fazla Yabancı Para Zorunlu Karşılıklarına Faiz Ödeyecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bankaların zorunlu karşılık yükümlülükleri üzerinde tuttukları yabancı para serbest hesaplar için yüzde 4,5 faiz ödeyecek.
TCMB Fazla Yabancı Para Zorunlu Karşılıklarına Faiz Ödeyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkez Bankası Piyasalar Genel Müdürlüğü’nden gelen açıklamaya göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankaların yabancı para zorunlu karşılık yükümlülüğünün üzerinde döviz tutmaları durumunda, bu miktara yüzde 4,5 oranında faiz ödeyecek.

Edinilen bilgiye göre faiz ödemeleri TL cinsinden ihbarlı döviz mevduat hesap bakiyelerinin fazla tesis edilen kısmına, bir başka deyişle ortalama tesis edilen tutarlar ile ortalama tesis edilmesi gereken tutarlar arasındaki farka yapılacak.

Sektör kaynaklarından alınan bir habere göre ise bankaların ilgili tutarları yurt dışında tutmaları halinde yaklaşık yüzde 4,3 libor getiri elde ettikleri fakat içeride böyle bir yapı bulunmadığı için bankaların bu sistemi TCMB’den talep ettiği biliniyor.

Enflasyon Raporu 2023-I Bilgilendirme Toplantısı Tarihi Açıklandı

TCMB’den yapılan açıklamaya göre Enflasyon Raporu 2023-I’in tanıtım bilgilendirme toplantısı 26 Ocak 2023 Perşembe günü yapılacak.

Saat 10.30’da TCMB İdare Merkezin yapılacak olan toplantıda, raporun sunumunu Başkan Şahap Kavcıoğlu yapacak.

GCM Yatırım Banner

Yaklaşık yarım saat sürecek olan tanıtım sunumunun ardından, Başkan Kavcıoğlu kendisine yöneltilen sorulara cevap verecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.