Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’de Faiz İndirimi için Bu Tarihe Dikkat!

Ekonomist Hakan Kara, enflasyon sunumuna yönelik değerlendirmelerini paylaştı ve TCMB’nin indirime başlayabileceği dönemi açıkladı. İşte detaylar;
TCMB’de Faiz İndirimi için Bu Tarihe Dikkat!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gelecek dönemde izleyeceği faiz politikası, hem piyasaların hem de yatırımcıların en çok merak ettiği konuların başında yer alıyor. Şubat ayının ilk günlerinde yaşanan istifa krizinin etkisi kısa sürdü.

TCMB’nin yeni Başkanı Fatih Karahan önderliğinde 2024’ün devamında faiz indirimlerinin ne zaman uygulanacağı tartışılıyor. TCMB eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Karahan’ın 2024 yılı için yaptığı enflasyon sunumuna dikkat çekti.

TCMB Faiz İndirimine Ne Zaman Başlayacak? İktisatçı YanıtladıKaynak: X/ Hakan Kara

Kara, yıllardır her şeyin iyi gittiği senaryonun baz senaryo olarak alındığını ve yıllardır bunun tutmadığını söyledi. Ekonomist, “TCMB’nin kabaca tarif ettiği, yüzde 36’ya giden aylık arındırılmış enflasyon patikası şu; plana göre son çeyrekte aylık enflasyon eğilimi yüzde 1,5 civarına inecek. Yani her şey TCMB’nin umduğu gibi giderse son çeyrekte faiz indirimi başlayacak” ifadelerini kullandı.

“İki Konu İçime Sinmedi”

Hakan Kara, yapılan sunumda iki konunun içine sinmediğini belirtti. TCMB’nin döviz kuru politikası ve ilgili veri paylaşımı konusunda daha şeffaf olması gerektiğini, bu konunun iletişiminde önceki döneme göre bir fark göremediğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun ana eğilimine dair bakış açısını iyimser bulduğunu belirtti ve enflasyon ataletinin hafife alınmamasını önerdi.

Toplantının enerjisinin güzel olmasının, Başkan yardımcılarına söz verilmesinin ve Başkan Fatih Karahan’ın merkez bankacılığı tedrisatından geçmiş olmasının olumlu faktörler olduğunu paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.