Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Eski Başkan Yardımcısı Faiz İndirimi için Net Tarih Verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizi yüzde 50 seviyesinden aşağı ne zaman çekeceği sorusuna TCMB eski Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Özatay’dan yanıt geldi.
TCMB Eski Başkan Yardımcısı Faiz İndirimi için Net Tarih Verdi
HABER GİRİŞ

Haziran ayı toplantısında da politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bırakan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) indirim senaryosuna hazırlandığı yorumları gelirken beklenen tarihe ilişkin net tahmin geldi. TCMB eski Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Özatay, Merkez Bankası’nın faizde düşüşe gidebileceği tarihi açıkladı.

Nasıl Bir Ekonomi TV’de yayınlanan Ekonomi Masası’nda konuşan Özatay, mevcut program sürdükçe Eylül ya da Ekim ayında Merkez Bankası’nın faiz indirebileceği bir konuma gelineceğini ifade etti.

Özatay, “Sonuçta hepimiz aynı gemideyiz. Enflasyon baz etkisi nedeniyle belirgin biçimde düşecek. Bunun ötesinde iktisadi nedenlerle de düşecek. Özellikle kurdaki gidişat enflasyonu düşürücü yönde çalışıyor. Dolayısıyla yıl sonu enflasyonu hedeflenene yakın bir yerde gerçekleşecek. Ama bu 6 ay sonrası için. Biraz daha ileriye bakınca daha da düşeceği görülüyor” dedi.

Merkez’in 2025 yıl sonu hedefini iddialı bulan Özatay, “Nisan-Mayıs ayına geldiğimizde yüzde 30-35 bir enflasyon göreceğiz. Bunu tam değerlendirmedik daha. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’na girenler de sadece mevcut enflasyona bakmıyorlar. 6 ay sonra ne olacak? 9 ay sonra ne olacak? Faiz artırırsak ne olur? Artırmazsak ne olur? Bunlara da bakıyorlar” diye ekledi.

Eylül ayı enflasyonunun yüzde 40 seviyelerine çekilmesi planı yapıldığında yüzde 50 faiz oranının yüksek kaldığı notunu düşerek, Merkez’in faiz düşürmesi gerektiğini ve Eylül ayında olmasa da Ekim ayında indirim senaryosunun hayata geçirilebileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın