Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Enflasyonu Değerlendirdi: Vergi Artışları ve Enerji Vurgusu

Merkez Bankası dün açıklanan enflasyon raporunu değerlendirdi. Banka, vergi düzenlemeleri ve enerji fiyatlarındaki artışa dikkat çekti.
TCMB Enflasyonu Değerlendirdi: Vergi Artışları ve Enerji Vurgusu
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, Ağustos ayı enflasyon raporu sonrası değerlendirme paylaşıldı. Değerlendirmede vergi ve fiyatlardaki ayarlamaların etkilerine dikkat çekildi.

TCMB açıklamasında, vergi ve yönetilen fiyatlardaki ayarlamaların Temmuz ayından sarkan etkilerinin yanı sıra, Türk lirasındaki değer kaybı ve ücret artışlarının gecikmeli etkileri ile küresel enerji fiyatlarındaki yükseliş sonucunda ana grupların tamamında yıllık enflasyonun yükseldiği bilgisi verildi.

Aylık bazda en yüksek artışın yüzde 14,23 oranı ile enerji grubunda kaydedildiğine dikkat çekilen açıklamada, bu gelişmede önceki aydan sarkan vergi etkisinin yanı sıra dış fiyat baskılarının belirleyici olduğu kaydedildi.

TCMB raporunda, akaryakıt fiyat artışları ve ulaştırma hizmetlerinin fiyatlarına hızlı şekilde yansıdığını, grup aylık enflasyonunda yüzde 27,62 ile 2003 bazlı TÜFE kapsamında hesaplanan en yüksek artış kaydedildiğini belirtti.

Gıda, asgari ücret ve kur gelişmelerine duyarlılığı yüksek hizmet kalemlerinin yanı sıra kirada
yüksek artışlar gözlendiğine dikkat çekilen açıklamada, “Temel mal grubu fiyatlarında özellikle Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileriyle yükseliş sürmüştür.” ifadeleri yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Taze meyve ve sebze fiyatlarındaki olumsuz görünümün Ağustos ayında devam ettiği, işlenmiş gıda alt grubunda fiyat artışlarının genele yayıldığı belirtildi.

Üretici fiyatlarındaki artışın enerji grubunda daha belirgin olmak üzere devam ettiği belirtilirken, son üç aylık dönemde tüketici fiyatları üzerinde üretici kaynaklı yukarı yönlü baskılarım belirgin hale geldiği kaydedildi.

TÜİK tarafından yapılan son açıklamaya göre Ağustos ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 60’a yaklaştı. Yıllık TÜFE yüzde 58,94 olurken, aylık bazda yüzde 9,09 oranında artış gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.