Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB: Enflasyonda Kalıcı Düşüşe Kadar Sıkı Politika Sürdürülecek

Merkez Bankası tarafından Mayıs ayında gerçekleştirilen Para Politikası Toplantısı’na ilişkin özet paylaşıldı. Detaylar geliyor…
TCMB: Enflasyonda Kalıcı Düşüşe Kadar Sıkı Politika Sürdürülecek
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mayıs ayında gerçekleştirdiği toplantının özetlerini yayımladı. Toplantıda politika faizinin yüzde 50’de sabit tutulduğu ve para politikasıyla ilgili önemli mesajların verildiği açıklandı.

Merkez Bankası özette, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunu sürdüreceğini belirtti. Enflasyon beklentilerinin hedeflenen aralığa yaklaşması gerektiğine dikkat çeken TCMB, enflasyonda belirgin bir bozulma görülmesi halinde ise para politikasını daha da sıkılaştıracağını ifade etti.

Bu kararlı duruşun, yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasının reel değerlenmesi ve enflasyon beklentilerindeki iyileşme ile dezenflasyonu yılın ikinci yarısında tesis edeceği beklentisine yer verildi.

Son dönemdeki kredi büyümesi ve mevduat gelişmelerini de değerlendiren TCMB, makro finansal istikrarı korumak ve parasal aktarım mekanizmasını desteklemek amacıyla ek adımlar attığını duyurdu.

TCMB: 550 Milyar TL Likidite Çekildi

Türk lirası finansal varlıklara olan talep nedeniyle oluşan likidite fazlasını sterilize etmek amacıyla Türk lirası mevduat ve kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının artırıldığını ve sistemden yaklaşık 550 milyar TL likidite çekildiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

TCMB, yapılan düzenlemelerin etkilerini enflasyon, faizler, döviz kurları, rezervler, beklentiler ve finansal istikrar üzerindeki yansımaları ile birlikte bütüncül bir perspektifle değerlendirdiğini belirtti.

Özette, KKM hesaplarının daha hızlı azaltılması için zorunlu karşılık faiz ve komisyonlarında değişiklikler yapıldığını bildirdi. Yabancı para kredi büyümesindeki artış göz önüne alınarak bu kredilere aylık yüzde 2 büyüme sınırı getirildiğini ve bu sınırı aşan kredi tutarı kadar Türk lirası cinsinden zorunlu karşılıkların bir yıl boyunca bloke edileceğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.