Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Enflasyon Değerlendirmesi: Enerji ve Gıda Vurgusu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayına ilişkin fiyat gelişmeleri değerlendirmesini paylaştı. Ayrıntılar geliyor…
TCMB Enflasyon Değerlendirmesi: Enerji ve Gıda Vurgusu
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından, fiyat gelişmeleri raporunu paylaştı. Raporda Raporda yıllık enflasyonun yüzde 64,77 ile daha önceden yapılan tahminin altında kaldığına dikkat çekildi.

Yıllık enflasyonun temel mal ve hizmet gruplarında sınırlı yükselirken, enerji ve gıda gruplarındaki artışın daha belirgin olduğu kaydedildi.

TCMB raporunda, bedelsiz doğal gaz kullanım sınırının aşılmasının aylık tüketici enflasyonuna etkisinin 0,29 puan olurken, akaryakıt fiyatlarında gerçekleşen düşüş enerji grubu fiyat artışını sınırladığını belirtti.

Enflasyonun Yarısı Gıdadan

Sebze ve kırmızı et fiyatlarında gözlenen yüksek artışların belirgin etkisiyle, aylık tüketici enflasyonunun yaklaşık yarısı gıda grubundan geldiğine vurgu yapılan raporda, temel mal grubu aylık fiyat artışının bir önceki aya kıyasla bir miktar güçlendiği ve beyaz eşya fiyatlarının dayanıklı mal alt grubunu, ilaç fiyatlarının ise diğer temel mal alt grubunu sürükleyen kalemler olduğu belirtildi.

Beklenen ücret artışlarının, dayanıklı mal fiyatlarında gözlenen yükselişte etkili olduğu, Hizmet grubunda ise aylık fiyat artışının yavaşladığının bilgisi verildi. TCMB raporunda, aylık kira enflasyonundaki zayıflama eğiliminin devam ettiğini, akaryakıt fiyatlarındaki gelişmelerle uyumlu olarak ulaştırma hizmetleri fiyatlarının gerilediğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Aralık ayında üretici fiyatlarının aylık artışı enerji grubu kaynaklı olarak yavaşlarken yıllık üretici enflasyonunun düşük baz etkisiyle yükseldiği belirtildi.

Raporda, “Enflasyonun ana eğilimi, tüm göstergelerle birlikte değerlendirildiğinde, bir önceki aya kıyasla görece yatay bir seyir izleyerek, Enflasyon Raporu’nda öngörülenden daha ılımlı bir görünüme işaret etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.