Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB: Çekirdek Enflasyon Göstergelerinin Yıllık Enflasyonu Yavaşladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Raporda, çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonunun yavaşladığını belirtti.
TCMB: Çekirdek Enflasyon Göstergelerinin Yıllık Enflasyonu Yavaşladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

TCMB’nin Şubat ayı fiyat gelişmeleri raporu yayımlandı. Şubat ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,16 oranında arttığını ve yıllık enflasyonun 0,68 puan azalarak yüzde 19,67 olduğuna dikkat çekti. Yıllık enflasyonun petrol fiyatlarındaki görünümle birlikte enerji grubunda yükseldiğini belirten TCMB, diğer alt gruplarda düşüş görüldüğünü söyledi.

TCMB’nin raporunda, gıda yıllık enflasyonunun gerilemekle birlikte yüksek seviyelerini koruduğuna dikkat çekildi.

Gıda Enflasyonu Gerilese de YüksekTemel mallara ait yıllık enflasyon oranlarında yavaşlama eğiliminin, alt gruplar geneline yayılarak sürdüğünü belirten TCMB, hizmet fiyatlarının Ocak ayındaki yüksek artış sonrasında Şubat döneminde görece ılımlı bir artış gösterdiğini ifade etti.

Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkısının ise bir önceki aya göre temel mal, gıda ve hizmet gruplarında düşüş yönünde, enerji grubunda yükseliş yönünde etki ettiği açıklandı. Temel malların 0,47, gıdanın 0,30 ve hizmet gruplarının 0,07 puan düşerken, enerji grubunun 0,17 puan arttığı gözlendi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilerle çekirdek enflasyon göstergelerinin 3 aylık ortalamalarına göre enflasyonun ana eğiliminde yükseliş gözlendiği belirtildi.

Çekirdek Enflasyon GelişmeleriGeçen Kasım ayından itibaren dayanıklı mallara yönelik uygulanan vergi indirimlerinin ana eğilim üzerinde sınırlayıcı etkisinin, Şubat ayında ortadan kalktığından bahsedildi. Bu etkinin belirleyiciliğinde temel mal grubunda ana eğilimin yükseldiği, hizmet grubunda ise yataya yakın seyrettiği ifade edildi.

Çekirdek göstergelerin ana eğiliminde ise vergi indirimlerinin etkisinin arındırılması ile artış olduğuna dikkat çekildi. Hizmet fiyatlarının, Ocak ayındaki yüksek artıştan sonra, Şubat ayında görece ılımlı seyrettiği ifade edildi. Yüzde 0,58 oranında yükseliş gösteren hizmet fiyatları dışında, yıllık enflasyonunun 0,26 puan gerilediği ve 15,14 olduğu açıklandı. Kira enflasyonunun yatay seyrettiği, diğer alt kalemlerde ise yıllık enflasyonun gerilediği belirtildi.

Şimdi Kayıt Olun
Aylık bazda ulaştırma hizmetlerinde kara ve havayolu taşımacılığı fiyatlarında düşüş yaşandığı açıklandı.

Havayolu Taşımacılığında Fiyatlar DüştüDiğer hizmetler grubunda ise özel okul ücret artışlarının geçmiş yıllara göre daha erken başladığına dikkat çekildi. Lokanta ve otel grubunda ise gıda fiyatlarındaki görünümle ilişkili olarak yemek hizmetleri fiyatlarında artış yaşandığı belirtildi. Konaklama hizmetlerinin ise ılımlı seyrettiği ifade edildi. Bu değişimlere bağlı olarak hizmet yıllık enflasyonunun, iç talep koşullarında zayıf seyrine karşın, maliyet etkilerine bağlı olarak yükselmeye devam ettiği açıklandı.

Temel mal grubu yıllık enflasyonunun ise Şubat ayında 1,53 puan düştüğü ve yüzde 21,22 düzeyine gerilediği belirtildi.

Temel Mallar ve Hizmetler Gelişmeleri - Şubat 2019Yıllık enflasyon oranındaki gerilemeye, tüm alt grupların olumlu katkı sağladığını söyleyen TCMB, dayanıklı mallarda fiyat düşüşlerinin devam ettiğini açıkladı. Diğer temel mal gruplarındaki fiyat artışlarının ise ılımlı görünümü koruduğu belirtildi. İlaç fiyatarında referans döviz kuruna bağlı olarak yapılan ayarlamanın etkisi ile artış gözlendiği söylendi.

Özet olarak temel mal grubu fiyatlarındaki ılımlı seyrin, Türk lirasındaki görünüm ve iç talepteki zayıf seyrin etkisine bağlı olarak gerçekleştiği açıklandı. Enerji fiyatlarının Şubat ayında yüzde 0,75 oranında arttığı, ilgili dönemde uluslararası petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak tüp gaz fiyatlarının yüzde 3,18 oranında, akaryakıt fiyatlarının ise yüzde 2,72 oranında yükseldiği ifade edildi.

Şebeke suyu ve doğal gaz fiyatlarında düşüş yaşanırken, enerji grubu yıllık enflasyonunun 1,51 puan yükselerek yüzde 14,57 olduğu söylendi.

İşlenmiş - İşlenmemiş Gıda Enflasyonu - Şubat 2019Gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonunun Şubat’ta yıllık 1,72 puan azalarak, yüzde 29,25 olduğu ifade edildi. İşlenmemiş gıdada yıllık enflasyonun yüzde 39,07’ye, işlenmiş gıda da ise yüzde 20,18’e gerilediği belirtildi. İşlenmemiş gıda grubu yıllık enflasyonundaki azalmada, temel belirleyicinin taze meyve-sebze fiyatları olduğuna dikkat çekildi.

Taze meyve-sebze grubunda yıllık enflasyonun 4,36 puan gerilese bile yüzde 59,75 ile yüksek seyrini koruduğu ifade edildi. İşlenmiş gıda grubunda ise süt ürünleri, çay ve katı-sıvı yağ fiyatlarındaki düşüş dikkat çekerken, ekmek, tahıllar ve konserve ürünlerinde fiyatların arttığı belirtildi. Bu gelişmelere bağlı olarak taze meyve-sebze dışı gıda yıllık enflasyonunun Şubat ayında 1,29 puan gerileyerek yüzde 22,67 olduğu söylendi.

Yi-ÜFE’nin ise Şubat ayında yüzde 0,09 oranında yükseldiği, yıllık bazda ise 3,34 puan azalarak yüzde 29,59’a gerilediği belirtildi.

Yi-ÜFE Şubat 2019 Gelişmeleri

İmalat sanayinin yıllık enflasyonu 1,14 puanlık gerileme ile yüzde 28,47 düzeyine gelirken, petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatlarının mevsim etkilerinden arındırılmış ana eğiliminin yükseldiği belirtildi. Ana sanayi gruplarına göre; Şubat’ta fiyatlar gaz, elektrik ve su fiyatlarındaki düşüşlere bağlı olarak enerji grubunda geriledi. Dayanıksız tüketim mallarında arttığı söylenirken, diğer alt gruplarda belirgin bir değişim yaşanmadığı ifade edildi.

Ara malı grubunda ise beton, çimento ve alçıdan eşyalar ile kablolamada kullanılan ürünlerin fiyatlarında artış gözlendi. Sermaye malı fiyatlarında meydana gelen artışın ise metal yapı ürünleri ve motorlu kara taşıtlarının parça ile aksesuarlarında öne çıktığı belirtildi. Dayanıksız tüketim malları fiyatlarının, işlenmiş meyve-sebze, ilaç, basım hizmetleri, et ve unlu mamuller öncülüğünde yükseldiğine de dikkat çekildi. Şubat  ayında tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskısının sürdüğü ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.