Yatırım yapmaya başla!

Bakan Albayrak Alınan Tedbirlerin Şubat Enflasyonuna Yansımasını Yorumladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Şubat enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmesinde düşüşün süreceğini belirtti.
Bakan Albayrak Alınan Tedbirlerin Şubat Enflasyonuna Yansımasını Yorumladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu sabah yılın ikinci enflasyon rakamlarını açıkladı. Ocak’ta %1,06 oranında artış gösteren tüketici enflasyonu Şubat’ta %0,16 artarak iyileşme gösterdi. Alınan tedbirlerin enflasyona yansımasını değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu gerilemenin daha da süreceğini dile getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Şubat rakamlarının alınan tedbirlerin enflasyondaki etkilerinin göstergesi olduğunu söyledi.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda son enflasyon rakamlarını değerlendiren Albayrak, %0,16 oranında gelerek beklentilerin altında gerçekleştiğini aktardı. Yıllık enflasyonun ise %19,67 ile uzun bir aradan sonra yeniden %20 oranının altına indiğini ifade etti. Gelen rakamların alınan tedbirlerin ne kadar etkili olduğunun bir ispatı olduğunu dile getiren Albayrak, özellikle de %19,02’den %18,12’ye gerileyen çekirdek enflasyonun, düşüşün daha da süreceğinin bir işareti olduğunu yorumladı.

Berat Albayrak tanzim satışlarının gıda fiyatları üzerindeki etkilerini yorumladı.

Gerek aracı sayısındaki artış gerekse mevsim şartlarının etkisiyle son birkaç aydır gıda fiyatlarında kabul edilemez bir artış yaşandı. Akdeniz ve Ege bölgelerinde tarım alanlarının sel ve fırtına gibi doğal afetlerden zarar görmesi, sebze-meyve fiyatlarının el yakmasına sebep oldu. Bunun üzerine hükümet ilk olarak Ankara ve İstanbul olmak üzere 2,5 ay sürmesi planlanan tanzim satışlarına başladı.

Bu noktalarda öncelikle; domates, patlıcan, biber, soğan ve patates gibi temel gıda ürünleri satılırken, daha sonra bakliyatlar da eklendi. Yapılan anketler sonucunda vatandaşın bu hizmete ilgisinin yoğun olduğu ve fiyatların yarı yarıya düştüğü bildirildi. Hazine Bakanı Berat Albayrak, tanzim satışlarının gıda fiyatlarındaki baskılamada büyük bir başarı sağladığını vurguladı.

Yılın ikinci çeyreğinden itibaren gıda alanında yapısal adımlar atılacağını bildirdi.

Bakan Albayrak mevsim şartlarının normalleşmesi ve yaz aylarına yaklaşılmasıyla birlikte tüm kalemlerde düşüş olacağını ve bunda hükümetin atacağı yapısal adımlarında doğrudan etkisi olacağını dile getirdi. Önümüzdeki süreçte enflasyon açısından çok daha iyimser olduklarını, Yeni Ekonomi Programı kapsamında belirlenen hedeflere, tahmin edilen süreden çok daha önce ulaşılacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum