Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Çalışıyor! Toplumsal Kredi Notu Yolda

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz bugünkü açıklamasında Türkiye ekonomisine ilişkin kilit konulara değindi. Açıklamanın detayları haberin içerisinde;
TCMB Çalışıyor! Toplumsal Kredi Notu Yolda
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Anadolu Yayıncılar Federasyonu yayınında ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) toplumsal kredi notu adlı bir konu üzerinde çalışma yaptığına işaret etti.

Sistemin temelinin, belli alanda kredi veren bankaları düzenlemelerle teşvik edeceklerini belirterek, Batı’da bu tür uygulamaların olduğunu kaydetti.

Konuya ilişkin örneklendirmeler yapan Yılmaz, teknolojik yatırımlara veya sosyal bir takım konulara da sosyal açıdan önemli görülen bir takım konulara daha fazla kredi sağlanması istenme durumuna değindi.

Söz konusu durumda bankacılık sistemi kanalıyla, bunu yapan bankaların karşılık oranlarını ayarlayabileceğine dikkat çekti.

Büyüme performanslarına daha fazla esneklik sağlanabileceğini de vurgulayan Yılmaz, “Yaptığınız düzenlemelerle tabii objektif bir şekilde ölçerek bu çalışmayı Merkez Bankamız, Bankacılar Birliği’yle bankalarla birlikte yürütüyor.” dedi.

GCM Yatırım Banner

KKM Ani Bir Şekilde Bitirilmeyecek

Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasına da değinen Yılmaz, uygulamayı ani bir şekilde bitirme perspektiflerinin kesinlikle olmadığını söyledi. Mekanizmayı aşamalı şekilde kullandıklarını paylaştı.

Bunun daha küçük ölçekli, kamuya risk oluşturmayan şekilde finansal sistem içinde her zaman bir enstrüman olarak düşünülebileceğini de ekledi.

KKM’nin aşağıya doğru inmeye başladığını dile getirerek, sürecin belli bir seviyeye kadar devam edeceğinin bilgisini verdi.

Kamunun yükümlülük üstlenmediği ve finansal sistemin kendi içinde kullandığı bir enstrüman olabileceğine işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu;

“Bankacılık sektörü, finans sektörü bunu bir enstrüman olarak kullanmak istiyorsa her zaman kullanabilir. Yani bu sonuçta müdilere, hesap kayıtlarına sunulan bir alternatif. Ama çok ağırlıklı hale geldiği zaman daha çok tartışma oluşturuyor.”

Reel Sektör Destekleniyor

KKM yanı sıra reel sektörü desteklemeye devam ettiklerini aktararak, Mayıs’ta 9,1 trilyon lira olan kredi hacminin 17 Kasım itibarıyla 11,1 trilyon liraya çıktığını iletti.

İşletmelere kullandırılan net kredi miktarının 500 milyar lira olduğuna dikkat çeken Yılmaz, bunun 189 milyar lirasının da KOBİ’lere kullandırıldığını belirtti. Bankaların sermaye yeterlilik rasyosunun da yüzde 18,5 seviyesinde olduğunu vurguladı.

KKM O Gün İçin Bir İhtiyaçtı

Her enstrümanı zamanına ve yerine göre değerlendirmek gerektiğini savunan  Yılmaz, şöyle devam etti;

“O gün için bir ihtiyaçtı. Ve görevini ifa etti. Şimdi farklı bir çerçevede devam ediyoruz. Yani o gün yanlıştı diye ben düşünmüyorum doğrusu. Günün ihtiyaçlarına bakmak lazım. O günün şartlarına bakmak lazım.”

KKM’nin o gün devreye girmediği senaryoyu da değerlendiren Yılmaz, o süreçte kamunun yaşayacağı kur şokunun getireceği maliyete dikkat çekti. KKM’nin devreye girmemesi durumunda bugünden daha büyük bir maliyet ödeneceğini ileri sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.