Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB/Çakmak: KOBİ Kredileri Tarihin En Yüksek Seviyesinde

TCMB Başkan Yardımcısı Taha Çakmak, Reuters haber ajansına yaptığı yazılı açıklamada KOBİ kredilerinin tarihi seviyeyi gördüğünü belirtti.
TCMB/Çakmak: KOBİ Kredileri Tarihin En Yüksek Seviyesinde
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Başkan Yardımcısı Taha Çakmak, bankacılık sektörünün sağladığı kredi imkanlarına dair açıklama yaptı. 2022 yılının Ocak-Eylül döneminde sektör tarafından tüm firmalara 1,21 trilyon TL kredi sağlandığını belirtti.

Reuters haber ajansına yazılı açıklama yapan Çakmak, sadece Eylül ayında firmalara 163 milyar TL kredi sağlandığını ifade etti. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) Ocak-Eylül döneminde nette 558 milyar TL’lik kredi kullandırıldığını söyleyerek bu tutarın geçen yıla göre 10 katı olduğunu belirtti. Sadece Eylül ayında KOBİ’lerin net kredi kullanımının geçen yılın Temmuz-Eylül döneminin 3 katından fazla olduğunu ve KOBİ’lerin bankacılık sektörü kredilerinden aldığı tarihteki en yüksek pay olduğunu ifade etti.

“Yeni Politika Çerçevesi Makro-İhtiyati Politikalar ile Güçlendirildi”

TCMB Başkan Yardımcısı Çakmak, para politikası ve makro-ihtiyati tedbirler ile kredi kompozisyonunda TL’nin payının artırıldığını söyledi. 2021 yılının son çeyreğinde faiz indirimleri ile başlayan yeni politika çerçevesinin 2022 yılının ikinci çeyreğinden başlayarak makro-ihtiyati politikalar ile güçlendirildiğini aktardı.

Makro ihtiyati politikalarla yatırım, istihdam, katma değerli üretim ve ihracatı artırıcı selektif kredi anlayışını uygulamaya başlattıklarını söyledi. Böylece ihracatçılara 1 yıl vadeye ve yüzde 9’a kadar faizle Türk Lirası cinsi reeskont kredisi kullandırıldığının atlını çizdi.

“Getiri Eğrisi Uzun Vadelerde Aşağıya Çekildi”

Çakmak, ihracata ve ithal ikamesine yönelik yatırım kararı almış firmalara tahsis edilen uzun vadeli “2 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli yüzde 9 faizle” 350 firmaya 60 milyar TL’yi bulan Yatırım Taahhütlü Avans Kredilerinin kullandırıldığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bankaların menkul kıymet tesisiyle birlikte istediği alanlardaki firmalara kredi kullandırmalarının önünün açıldığını bildirdi. Düzenlemeler sonrasında bankacılık sektörü tarafından alınan Hazine kağıtlarıyla getiri eğrisinin uzun vadelerde aşağıya çekildiğini kaydetti. 2021 yılında ortalama olarak yüzde 23 civarında olan TL ticari kredi faizlerinin yüzde 18 seviyesine kadar gerilediğini ifade etti.

Bu gelişmelerin öncesinde geçen haftalarda Goldman Sachs analistleri TCMB’nin para politikasına dair değerlendirmede bulundu. Bankasının yıl sonuna kadar her toplantıda 100 baz puanlık indirim uygulayacağını belirtti. Anlistler politika faizinin 2022 yılı sonunda yüzde 9 seviyesinde yer alacağını tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.