Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı: Parasal Sıkılaşma Enflasyon Düşene Kadar Sürecek

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, Orta Vadeli Program’ı değerlendirdi ve parasal sıkılaşmanın süreceğinin sinyalini verdi.
TCMB Başkanı: Parasal Sıkılaşma Enflasyon Düşene Kadar Sürecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Hafize Gaye Erkan, Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erkan’ın açıklamasında dikkat çeken nokta parasal sıkılaşma politikasına devam edileceği oldu.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sunumu yapılan OVP ile ilgili konuşan Erkan, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın beklenenden kötü olması, petrol baskılarının belirginleşmesi enflasyonu tahmin üst bandı olan yüzde 62’nin üstüne taşıma ihtimalini artırdığını söyledi.

OVP için enflasyonda yukarı yönlü riskleri dikkate alan bir tahminle çıkmanın daha doğru gördüklerini belirten Erkan, “Parasal sıkılaşma enflasyonda belirgin iyileşme sağlanana kadar devam edecek.” açıklamasında bulundu.

Enflasyon hedef patikasına 2024 içinde bir miktar gecikmeli riskler olmasına rağmen, 2024’te dezenflasyonu sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını aktardı. Erkan, parasal sıkılaşmaya gerekli zamanda ve gerektiği ölçüde devam edeceklerini vurguladı.

KKM ile İlgili Mesaj

TCMB Başkanı Erkan, kur korumalı mevduat bakiyesinin şu an için yatay seyrini sürdürmeyi amaçladıklarını, sakin ama kararlı bir strateji ile ilerleyeceklerini söyledi. Dezenflasyonun birinci öncelikleri olduğunu ve taviz vermeyeceklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Erkan, sistemin TL’ye dönme hızını kararlı ve kademeli şekilde yapacaklarını belirterek, “Son dönemde fiyat istikrarı ve finansal istikrar oluşuyor algısının sermaye hareketlerini devreye soktuğunu görüyoruz; bunun devam edeceğini öngörmekteyiz” diye konuştu. Yatırımcıların Türkiye’ye iştahının yüksek olduğunu ve tahvil yatırımcısından da ilgi beklediklerini belirtti.

Dünya Bankası’nın Türkiye için 18 milyar dolarlık yeni paket kararına atıfta bulunan Erkan, atılan adımın doğru para ve maliye politikalarının eşgüdümü, kararlı ve istikrarlı bir Merkez Bankası ve güçlü bir OVP’ye verilen desteğin göstergesi olduğunu söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.