Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: OVP’nin Felsefesi ile Türkiye Olumlu Bir Döngüye Girecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, OVP'ye ilk tepkilerin olumlu olduğunu söyleyerek KKM hakkında önemli açıklamada bulundu.
Şimşek: OVP’nin Felsefesi ile Türkiye Olumlu Bir Döngüye Girecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün merakla beklenen Orta Vadeli Program’ın (OVP) detaylarını açıklamıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek OVP ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayarak değerlendirmede bulundu.

Bakan Şimşek, OVP’ye yönelik ilk tepkilerin olumlu olduğunu söyledi. Kur rejiminde herhangi bir değişiklik olmayacağını belirterek yatırımcılara ve ihracata çok güçlü destek verileceğini açıkladı.

OVP’nin felsefesi ile Türkiye’nin olumlu bir döngüye gireceğini belirten Şimşek, “Maliye politikasına ilişkin Sayın Cumhurbaşkanımızın desteği tam. Bunu sadece hissetmiyoruz, görüyoruz. En ufak bir tereddüt yok. Bir geçiş dönemi öngördük. Şu anda o geçiş dönemindeyiz.” dedi.

Bakan Şimşek, bundan sonra ücret düzenlemelerinin OVP kapsamında açıklanan hedef enflasyona göre belirleneceğini söyledi.

Yatırımcılar ile diyaloğunun güçlü olduğunu belirtti. Yatırımcı toplantılarını Japonya’dan başlatılacağını ve programın dış kaynak ayağının çok güçlü olacağına inandığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

“KKM’den Çıkış Stratejisini Kamuoyu ile Paylaşacağız”

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile sonucun yakın olduğunu belirten Şimşek, “G20, Almanya, New York, Londra, Asya ve Ortadoğu’da yıl sonuna kadar görüşülmedik yatırımcı bırakmayacağız. İç talebin yeniden dengelenmesi ihtiyacı çok net. İç talep yavaşlayacak, yatırımlara ihracata çok güçlü destek vereceğiz.” dedi.

Kur Korumalı Mevduat (KKM) hakkında konuşan Şimşek, KKM’den çıkış öncesinde rezervleri güçlendireceklerini sonra çıkış stratejisini kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.