Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Depremin Ekonomiye Etkisi Telafi Edilecek

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Ankara Sanayi Odası’nda yaptığı açıklamada, enflasyonda düşüşün sağlanacağını söyledi.
TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Depremin Ekonomiye Etkisi Telafi Edilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Cumhuriyet’in 100. yılı ve Ankara Sanayi Odasının 60. yılı etkinlikleri kapsamında Mart ayı meclis toplantısında açıklamalarda bulundu.

TCMB Başkanı açıklamasında, uyguladıkları politika ile enflasyonda düşüş sürecinin başladığını söyledi. Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın, enflasyondaki düşüşün erken ve hızlı olmasını engellediğine dikkat çeken Kavcıoğlu, liralaşma stratejisi ile enflasyonda kalıcı düşüşün sağlanacağını ifade etti.

Bu yıl için küresel talepte toparlanma olduğunu belirten Kavcıoğlu, büyüme yapısındaki gelişim sürecinin hızlanacağını söyledi. Kavcıoğlu, mevsimsellikten arındırılmış olarak istihdamın 2019 yılı sonuna kıyasla toplam 3,6 milyon artarak 31,8 milyon kişi seviyesine ulaştığını hatırlattı.

Dış Ticaret Açığında Düşüş Beklentisi

Yılın son çeyreğinde belirginleşen enerji fiyatlarındaki gerilemeyle ile birlikte 2023 yılında dış ticaret açığının azalmasının beklendiğini söyledi. Enerji fiyatlarındaki gerilemenin de buna katkı sağlayacağını ifade etti.

Kavcıoğlu, döviz piyasalarındaki arz-talep dengesi için kalıcı istikrar vurgusu yaptı ve “Hedeflere ulaşmak için finansmanın yatırımları destekleyici nitelikte olması ve kredi kompozisyonunun ekonomideki arz-talep dengesizliklerini giderecek yönde gelişmesi gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Gelinen noktada finansman maliyetlerindeki düşüşün kalıcı olduğunun altını çizen Kavcıoğlu, finansal öngörülebilirliğin arttığına dikkat çekti. Depremin ekonomiye orta ve uzun vadedeki etkisi üzerine konuşan TCMB Başkanı, alınması gereken tedbirlerin değerlendirildiğini ve gerekli telafinin sağlanacağını söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.