Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Başkanı Kavcıoğlu’ndan Dijital Para Açıklaması Geldi

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, dijital Türk lirası çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar haberde...
TCMB Başkanı Kavcıoğlu’ndan Dijital Para Açıklaması Geldi
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yıl sonu enflasyon beklentisine dair yaptığı açıklamalarda, dijital Türk lirası çalışmalarına dair bilgilendirmede bulundu.

Kavcıoğlu dijital para çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini belirterek, yılın ikinci aşamasında yeni bir sürece geçileceğini vurguladı.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu açıklamasında, “Dijital para ile ilgili çalışmalarımız çok hızlı ve ciddi bir şekilde devam ediyor. Yılın ikinci yarısında çalışmalarımız önemli bir noktaya gelmiş olacak ve paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Dünyada CBDC’lere İlgi Artıyor

Merkez bankası ilk olarak geçtiğimiz yılın Eylül ayında, dijital Türk lirası üzerinde araştırmalar yaptığını duyurmuştu. Çalışma kapsamında, ASELSAN, HAVELSAN ve TUBİTAK-BİLGEM ile ikili temaslar yapıldığı vurgulanmıştı.

CBDC olarak bilinen dijital paralar, dünya genelinde pek çok ülke tarafından araştırılıyor. Çin dijital yuan testleri ile dünyadaki diğer ülkelerden daha ileri bir sürece geçmiş durumda.

Geçtiğimiz günlerde FED Başkanı Jerome Powell, CBDC’lere dair bir karar vermediklerini ve değerlendirme sürecinin devam ettiğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%