Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı Karahan’dan Kira Enflasyonunda Yavaşlama Açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, JPMorgan yatırımcı toplantısı sunumunda öncü göstergelerin kira enflasyonunda yavaşlamaya işaret ettiğini söyledi.
TCMB Başkanı Karahan’dan Kira Enflasyonunda Yavaşlama Açıklaması
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, JPMorgan yatırımcı toplantısı sunumunda açıklamalarda bulundu. Karahan, yatırımcılara yönelik yaptığı sunumda, enflasyonun yavaşlama eğilimine girdiğini belirtti.

JPMorgan’ın yatırımcı toplantısında yaptığı konuşmada Karahan, Türkiye’nin dezenflasyon sürecine yaklaştığını ifade etti. Sıkı para politikalarının sürdüğünü vurgulayan Karahan, çeşitli araçlar kullanarak sistemdeki fazla likiditenin etkin bir şekilde sterilize edildiğini söyledi.

Bankalarla yapılan swap işlemlerindeki azalmaya da değinen Karahan, bunun parasal aktarım mekanizmasını güçlendirdiğini belirtti. Finansal koşulların sıkı kaldığını dile getiren TCMB Başkanı, tüketici kredilerindeki büyümenin ılımlı hale geldiğini, ticari kredilerde ise TL kredilerinin öncülüğünde büyümenin önemli ölçüde yavaşladığını ifade etti.

Karahan, sunumunda iç talebin normalleşmeye başladığını ve çekirdek enflasyon göstergelerinin düşüş sinyalleri verdiğini belirtirken, hizmet enflasyonunun hala bir risk oluşturduğunu söyledi. Kira enflasyonunda yavaşlama sinyalleri veren farklı öncü göstergelerin de bulunduğunun altını çizdi.

Haziran ayında dezenflasyon sürecinin başladığını kaydeden Karahan, enflasyonun yılın ikinci yarısında düşeceğine dair geniş bir öngörü birliği olduğunu belirtti. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın