Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı İlk Meclis Sunumunu Yaptı

Göreve başlamasının ardından ilk kez TBMM’de sunum yapan TCMB Başkanı Karahan, para politikası ve enflasyona dair konuştu.
TCMB Başkanı İlk Meclis Sunumunu Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, beklenen Meclis sunumunu yaptı. TCMB Kanunu’na göre yürütülen ekonomi faaliyetlerine ve para politikası uygulamalarına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nu bilgilendirmekle yükümlü olan Karahan, milletvekilleriyle bir araya geldi.

Göreve başlamasının ardından ilk kez Meclis’e giden TCMB Başkanı, yaptığı sunumda para politikası ve enflasyona dair açıklamalarda bulundu.

Enflasyonu düşürme konusunda kararlı oldukları mesajını vererek, sıkı para politikasının yüksek talebi dengeleyeceğini söyledi.

Yüksek faizin tasarrufları teşvik edeceğini düşünen Karahan, “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşu sürdürüleceğiz” dedi.

Konut Fiyatlarındaki Yavaşlama Kiraları Düşürecek

Konut kiraları için gelecek ay son bulacak olan yüzde 25 tavan zam düzenlemesine ilişkin de görüş bildiren Karahan, “Konut fiyatlarındaki yavaşlamanın, ilerleyen dönemde gecikmeli olarak kira artışını sınırlayabileceğini değerlendiriyoruz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Son gelen Mayıs ayı verisinde yüzde 75’i aşan ve sene sonu hedefi için yüzde 38 seviyesinde ısrarcı oldukları enflasyona ilişkin şöyle açıklamalarda bulundu:

“Olumsuz baz etkisiyle enflasyon Mayıs’ta zirveye ulaşmıştır. Böylece geçiş döneminin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yılın geri kalanında enflasyonun istikrarlı olarak gerileyeceği dezenflason dönemine gireceğiz. Hazirandan itibaren yaşayacağımız dezenflasyon sürecinde, enflasyonu belirlediğimiz ana hedeflerle uyumlu şekilde düşürmek için ne gerekiyorsa yapacağız.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.