Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı Erkan’ın Bankacılarla Görüşmesi Paylaşıldı

Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın dün bankacılarla yaptığı görüşmenin içeriği bugün kamuoyuyla paylaşıldı. Merkez’in sektör ile eşgüdümlü hareket ettiği görüldü.
TCMB Başkanı Erkan’ın Bankacılarla Görüşmesi Paylaşıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın dün bankacılarla bir araya geldiği ve sektör ile para politikalarına ilişkin görüşme yaptığı öğrenilmişti. Bugün Türkiye Bankalar Birliği (TBB), TCMB Başkanı Erkan ile yapılan görüşmeye dair kamuoyu duyurusu paylaştı.

TBB’den yapılan açıklamada, birlik yönetimi ile Merkez Bankası Başkanı arasında bankacılık sektörünün son durumunun değerlendirildiği, özellikle mevduat hesaplarının akıbetinin ne olacağı sorusuna odaklanıldığı kaydedildi.

Açıklamaya göre TL’nin desteklenmesi ve özellikle kur korumalı mevduat (KKM) sisteminde ağırlığı artan faiz yükünün hafifletilmesi için döviz dönüşümlü mevduatlardan çıkışların hızlanması için TCMB’nin atacağı adımlar ele alındı.

Ayrıca ihracat ve yatırıma yönelik destekleri artırmak amacıyla reeskont ve yatırım taahhütlü avans kredilerine (YTAK) yönelik geliştirilen uygulamalar değerlendirildi.

Enflasyonla mücadele sözü veren Merkez Bankası’nın dezenflasyon hedefine uyumlu olacak şekilde kredi akışının sağlanması için öneri ve görüşler alındı.

GCM Yatırım Banner

Toplumsal Yatırım Notunda Mutabakat Sağlandı

Yakın zamanda kamuoyuyla paylaşılan toplumsal yatırım notunun işleyişine ilişkin konu başlıklarının da masaya geldiği, Merkez ile sektör arasında ortak çalışma yürütülmesi için mutabakat sağlandığı kaydedildi.

Toplantıda görüş bildiren TBB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Alpaslan Çakar, Merkez Bankası’nın odaklandığı para politikalarının enflasyonu düşürme hedefiyle orantılı olmasını olumlu bulduğunu bildirdi.

Sıkılaşma adımlarının aynı zamanda yatırımları ve büyümeyi engellemediğini, ekonomik görünümün pozitife döndüğünü söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.