Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı Erkan Enflasyonla Mücadelede Rotasını Belirledi

TCMB Başkanı Erkan, kuyumculuk sektörü temsilcileriyle bir araya gelerek enflasyonla mücadelede yol haritasının kademeli ve kararlı adımlarla uygulanacağını bildirdi.
TCMB Başkanı Erkan Enflasyonla Mücadelede Rotasını Belirledi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, kuyumculuk sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Erkan, Enflasyon Raporu toplantısında kamuoyuyla paylaşılan yol haritasının kademeli ve kararlı adımlarla uygulanmaya devam ettiğini vurguladı.

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) tarafından yapılan açıklamaya göre Erkan toplantıda MİB Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi Burak Yakın ile kuyumculuk sektörünün liderleri, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik Ankara’da bir araya geldi.

Yapılan açıklamada Çelik ve Erkan’ın toplantıda sektör temsilcilerinin sorunlarını dinlediği kaydedildi. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Çelik, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Parasal Sıkılaşma Süreci Haziran’da Başladı

Hükümet olarak makro dengeleri tesis etmekle işe başladıklarının bilgisi veren Çelik, önlemlerin reel sektör üzerindeki yan etkilerini titizlikle takip edip gerekli önlemleri alarak ilgili sektörlerin ihracattaki rekabetçi güçlerini geliştirmek istediklerini belirtti.

Açıklamada, TCMB Para Politikası Kurulu’nun (PPK) Erkan’ın TCMB Başkanlığı’na atanmasının ardından 3 toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,5’ten yüzde 25’e yükselttiği anımsatıldı.

GCM Yatırım Banner

PPK karar metinlerinde de kademeli ve kararlı parasal sıkılaştırma mesajlarına yer verildi. Erkan, 27 Temmuz’daki Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı’nda, “Güçlü bir parasal sıkılaştırma sürecini Haziran ayında başlattık. Bu sürecin kademeli, dengeli ve istikrarlı olacağını vurguladık.” dedi.

Kuyumculuk Sektörü Son 20 Yılda Çok Önemli Mesafe Katetti

MİB açıklamasına göre toplantıda, 250 binden fazla kuyumcuyu yakından ilgilendiren gelişmeler ele alındı.

Özellikle altın ithalatına kota ve Avrupa Birliği (AB) üyeleriyle Serbest Ticaret Anlaşmaları (STA) yapılan ülkelerden gerçekleştirilen bitmiş ürün ithalatından ek vergi alınmaması uygulamasının neden açtığı son durumun konuşulduğu bildirildi.

Toplantıda kuyumculuk sektörü temsilcileri, son zamanlarda altın ihracatı ve üretimine yönelik alınan kararlardan nasıl etkilendiklerini anlatırken, MİB Başkanı Burak Yakın’ın ise hazırlanan sunumla güncel tabloyu açıkladığına işaret edildi.

Kuyumculuk sektörünün son 20 yılda çok önemli bir mesafe katederek dünya liderleri ile rekabet ettiği belirtilen sunumda, küresel pazar payının Covid-19 salgınına rağmen iki katına çıkartıldığı vurgulandı.

Ayrıca sunumda, kuyumcuların mücevher üretmek için altın alırken İtalyan rakipleri karşısında 68 puan dezavantajlı olduklarına dikkat çekildi.

Mücevher İhracatçıları Desteklenmeye Devam Edecek

Türkiye’de altın ithalatında son dönemde dikkat çekici artışlar yaşandığı dile getirilen toplantıda, bu durumun cari açık üzerinde de etkili olduğu aktarıldı. Ayrıca geçiş sürecinde finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik makroihtiyati tedbirler uygulandığına eklendi.

Yapılan açıklamada toplantıya ilişkin mücevher ihracatçıları gibi üretici kesimlerin desteklenmeye devam edileceğinin de konuşulduğu kaydedildi.

MİB Başkanı Burak Yakın, mücevher sektörünün Türkiye ekonomisine yüksek katma değer yaratmak için mücadele ettiğini savundu. Ekonomik dengeleri tesis için bazı kararların alınmasının doğal olduğunu belirterek, alınan tüm kararlarda sektör olarak sorumluluk aldıklarını iletti.

Alınan Kararlar Sektörler için Öldürücü Olmamalı

Kararların yan etkilerinin sektörler için öldürücü olmamasının önemine vurguda bulunan Yakın, son yıllarda çok sayıda yabancının yatırım yaptığını ekledi. Türkiye’nin Asyalı, Arap, Afrikalı, Avrupalı iş adamları için çok önemli bir seçenek haline geldiğini ileri sürerek şöyle devam etti;

“Merkez Bankası Başkanımız Hafize Gaye Erkan, sektörümüzü rahatlatacak ve enflasyona zarar vermeyecek çözümleri toplantı katılımcılarıyla paylaştı.”

Yakın açıklamasında, TCMB’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklarla birlikte sorunun en kısa sürede çözümü için yürütülecek çalışmalara yardımcı olacağını öngördü.

MİB Başkanı Yakın, Merkez Bankası Başkanı Erkan’a çözüm odaklı yaklaşımı için sektör adına teşekkür etti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın