Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı Deprem Bölgesine Yapılan Bağış Hakkında Konuştu

‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasında TCMB’nin yaptığı bağış hakkında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu açıklamalarda bulundu.
TCMB Başkanı Deprem Bölgesine Yapılan Bağış Hakkında Konuştu
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilde yıkım yaratan depremin ardından, televizyon kanallarında ve radyolarda yaraların sarılması için ‘Türkiye Tek Yürek’ yardım kampanyası düzenlenmişti.

Programın moderatörlüğünü Nihat Hatipoğlu, Pelin Çift, Deniz Bayramoğlu, Nazlı Çelik, Acun Ilıcalı, Didem Arslan Yılmaz, Çağla Şikel ve Tümer Doğru üstlenirken, çok sayıda ünlü sima bağış kampanyasında yer aldı.

Kavcıoğlu’ndan Bağış Açıklaması

Kampanya kapsamında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yapmış olduğu 30 milyar TL’lik bağış en çok konuşulan konulardan biri oldu. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yapılan bağışla ilgili Hürriyet’ten Hande Fırat’a açıklamalarda bulundu.

Kavcıoğlu, yardımı bankanın kârından yaptıklarını belirterek, “Merkez Bankası anonim şirkettir. Normal süreç işleseydi, diğer ortaklarımıza da kâr payı verecektik. Yıl sonu bilançomuz bağımsız denetimden geçiyor. Faaliyet raporumuzla her şey şeffaf bir şekilde gözüküyor.” diye konuştu.

“Paramızı da kârımızı da isteyen görebilir” diyen Kavcıoğlu, felaket boyutunu konuşmayıp Merkez Bankası’nın yaptığı yardımı tartışmanın sağlıklı bir bakış açısı olmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

‘Yapılan Yorumlar Anlamsız’

Aldıkları kararın arkasında olduklarını vurgulayan Kavcıoğlu, “Eğer bu parayı Hazine’ye aktarsaydık, Hazine başka bir alanda kullanabilirdi. Biz bu payı direkt olarak deprem bölgesine tahsis ettik.” açıklamasında bulundu.

‘Kimin parasını kime veriyorsunuz?’ yorumlarının anlamsız olduğunu belirten Kavcıoğlu, “Bu para devletin parasıdır, milletin parasıdır. Milletin parasını da millete vermekten daha doğal bir şey yoktur.” diye konuştu.

Kavcıoğlu TCMB olarak pandemide de yangınlarda da yardım yaptıklarını hatırlattı. ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasında toplanan bağış miktarı 115 milyar 146 milyon 528 bin TL olarak gerçekleşirken, atılan SMS sayısı ise 9 milyon 10 bine ulaştı

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.