Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistlere Göre TCMB Aralık’ta Faizlerini 200-250 Baz Puan Aşağı Çekecek

12 Aralık'ta yılın son toplantısını gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 200-250 baz puanlık faiz indirimine gidebileceği düşünülüyor.
Ekonomistlere Göre TCMB Aralık’ta Faizlerini 200-250 Baz Puan Aşağı Çekecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2019 yılın içinde Temmuz, Eylül ve Ekim’de para politikasında genişlemeye giden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplamda 1000 baz puanlık indirim kaydetti. Yılın sekizinci ve son toplantısından çıkan kararı 12 Aralık Perşembe günü açıklayacak.

Kararın açıklanması için geri sayım başlamışken ekonomistler indirim fiyatlaması hakkındaki tahminlerini bildiriyor. AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, TCMB’nin faiz indirimlerini sürdüreceğini ve buna gerçekçe olarak da enflasyonun %12 civarında belirlenen yıl sonu tahmininin aşağısında kalmasını göstereceğini düşünüyor.

Ekonomistlerin genel beklentisi yarınki toplantıda 200-250 baz puanlık bir indirimle politika faiz oranının %11,50-12’ye çekileceğini belirtiyor.

Politika Faiz Oranı Aşağı ÇekilecekBürümcekçi’nin indirimdeki medyan beklentisi ise 150 baz puan seviyesinde bulunuyor. TCMB’nin bundan önceki toplantılarında anket beklentilerinin üzerinde fakat swap para piyasası faizlerine yakın indirimler yaptığını hatırlattı. Bu durumun indirimin tahmin edilenin üzerinde gelmesine yönelik beklentileri artırdığını ekledi.

2020 yılının ilk çeyreği boyunca enflasyonun %11,5 seviyelerinde olabileceğini öngördü ve dolayısıyla TCMB’nin faiz indirimlerini bir süre durdurabileceğini bildirdi. Reel faiz seviyesinin beklenen enflasyon baz alınarak hesaplandığına işaret etti. Bu oranın gelişmekte olan ülkelerinkine yaklaşmasıyla da indirimleri duraklatma ihtiyacı doğurduğuna dikkat çekti. Buna yönelik bir sinyal verilmesi açısından yarınki toplantının oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı ve ekonomist Özlem Derici Şengül de TCMB’den 200 baz puanlık indirim beklediğini açıkladı.

Spinn Danışmanlık Özlem Derici ŞengülŞengül, piyasaların 150-200 baz puanlık indirim beklediğini aktardı ve kendisinin 2019’un %12 seviyesinde politika faiz oranı ile tamamlanacağını düşündüğünü söyledi. Enflasyondaki düşüşün TCMB’nin faiz indirimine uygun ortam oluşturduğuna dikkat çekti. 2020 yılında bankanın bekle-gör politikası ile hareket edeceğini ifade etti. Ayrıca 2020 yılında enflasyonda önemli bir düşüş beklemediğini, bu sebeple de tek hanelere inmenin basit olmayacağını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Virtus Glocal Yönetici Ortağı İnanç Sözer, TL’de son dönemlerde görülen oynaklığın enflasyon görünümüne yönelik beklentilerin iyileşmesine sebep olduğunu söyledi. “Bankacılık sektörünün mevduat faizleri ışığında, Merkez Bankası’nın bu haftaki toplantısında 250 baz puan indirim dahi olsa piyasadaki endişenin kaygı verici düzeyde olmayacağını düşünüyorum.” ifadeleriyle görüş bildirdi.

TCMB’nin bu yılı %11,50’lik politika faizi ile bitireceğini aktaran Sözer, bankanın kredibilitesini artırmak amacıyla 250 baz puanlık indirime gidip ardından uzun süre bekle-gör politikası izleyeceğini belirtti. Faizlerde tek haneli rakamları yakalamak için ise 2020 yılının ikinci yarısına işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.