Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Altın Alımını Sürdürüyor! Ocak’ta Yine Zirvede

2022 yılında altın alım rekoru kırarak, bu alanda birinci sıraya yerleşen TCMB, Ocak ayında da en fazla altın olan merkez bankası oldu.
TCMB Altın Alımını Sürdürüyor! Ocak’ta Yine Zirvede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) Ocak ayı raporuna göre merkez bankaları altın almaya devam ediyor. Türkiye, bu konuda açık ara birinci oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ocak ayında 23 ton ile en fazla altın alımı yapan merkez bankası oldu.

2022 yılında da en büyük altın alıcısı olan TCMB’nin rezervleri son alımla birlikte 565 tona yükseldi.

Rapora göre küresel merkez bankaları, 2023 yılının ilk ayında altın rezerv alımlarını yüzde 16 oranında artırdı.

Alımların hepsi sadece üç banka tarafından yapıldı. TCMB 23 ton, Çin Merkez Bankası (PBOC) 15 ton ve Kazakistan Merkez Bankası 4 ton olmak üzere toplamda 42 tonluk alım yapıldı. Buna karşın başka bir banka 12 ton satış işlemi yaparken, net alım 32 ton oldu. Bu rakamın son 10 ayda yapılan 20-60 tonluk alımla uyumlu olduğu belirtildi.

Tüm Alımlar 3 Banka Tarafından Yapıldı

Çin Merkez Bankası’nın altın rezervleri son alımla birlikte 2 bin 25 ton, Kazakistan’ın 356 tona çıktı. Ocak ayında rezervlerinde 2 ton artış olan Avrupa Merkez Bankası ise bunun banka tarafından yapılan doğrudan bir alım olmadığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde satış yaparak denge oluşturan banka ise Özbekistan’a ait. Özbekistan Merkez Bankası, Ocak ayında 12 ton satış yaparak, rezervlerini 384 tona düşürdü.

TCMB 2022’de Altın Alım Rekoru Kırdı

TCMB, geçen yıl dünya ülkeleri arasında 148 ton altın alımı ile rekor kırdı. 2022 sonu itibarıyla altın varlıkları 542 ton olarak gerçekleşmişti.

Gelen son verilerle birlikte bu sayı 565 tona ulaştı.

Geçen yıl en fazla altın alımı yapan diğer merkez bankaları sırasıyla Çin ve Kazakistan oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın