Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Açıkladı! Gıda Fiyatları Tarihsel Zirvede

TCMB, Mart ayı fiyat gelişmeleri raporunu paylaştı. Gıda fiyatlarının tarihsel eğiliminin üzerinde arttığı vurgulandı. Detaylar haberde....
TCMB Açıkladı! Gıda Fiyatları Tarihsel Zirvede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün Mart ayı enflasyon oranı açıklandı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 2,29, yıllık bazda ise yüzde 50,51’lik artış gösterdi. Bugün ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Mart ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı.

TCMB’nin raporuna göre yıllık enflasyon tüm ana gruplarda düşüş kaydettiği belirtildi. Enerji grubu fiyatları, kur ve emtia fiyatlarındaki görünüme paralel olarak ılımlı seyrettiği aktarıldı. Temel mal grubunda aylık fiyat artışı emtia fiyatları ve Türk lirasındaki görünüme paralel olarak yavaşladığı bildirildi.

Ayrıca enerji fiyatları mart ayında yüzde 0,38 oranındaki artış yaşandığı aktarıldı.

Söz konusu raporda gıda fiyatları bu dönemde temelde kırmızı et ve işlenmiş et ürünleri öncülüğünde tarihsel eğiliminin üzerinde bir oranda artış kaydettiği vurgulandı. TCMB bu kapsamda kırmızı ette yüzde 18,47’lik, beyaz ette yüzde 5,70’lik işlenmiş et ürünlerinde yüzde 14,35’lik yumurta fiyatlarında ise yüzde 11,16’lık artış gerçekleştiğini bildirdi. Bunun yanında ekmek ve tahıl ürünleri fiyatlarındaki artışın devam ettiği ifade edildi.

Hizmetler kalemindeki artışta ise kira, yemek hizmetleri, eğitim ve paket turlarını etkisi olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Mart ayında üretici fiyatlarındaki aylık artışın enerji fiyatlarında belirginleşen gerilemenin desteğiyle oldukça zayıfladığı, Ekim 2021’den bu yana mevsimsellikten arındırılmış çekirdek göstergelerde en düşük aylık artış oranı kaydedildiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.