Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Açıkladı! Finansal Hizmetlere Güven Artıyor

TCMB, finansal hizmetler güven endeksi raporunu yayımladı. Mayıs ayında endeks hangi seviyede yer aldı? Detaylar haberde…
TCMB Açıkladı! Finansal Hizmetlere Güven Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mayıs ayına yönelik finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) verisini açıkladı. Şubat ayından bu yana yükselişte olan endeks, Mayıs ayında da bu seyrini sürdürdü.

Finansal hizmetler güven endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre 2,9 puan artarak 160,3 seviyesine yükseldi.

FHGE, Şubat’ta aylık bazda 10,4 puan, Mart’ta 2,4 puan ve Nisan ayında 3,8 puan artmıştı. Nisan’da 157,4 seviyesine yükselmişti.

Finansal Hizmetlere Güven Endeksi
Kaynak: TCMB

Mayıs ayında finansal hizmetler anketi sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 142 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildiği not edildi.

FHGE, 100 değerine eşitse sektörde istikrarlı görünümü, 100 değerinden büyükse iyimser görünümü, 100 değerinden küçükse kötümser görünüme işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

TCMB’nin raporuna göre son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi artış yönünde etkilediği, son üç aydaki hizmetlere olan talebin ise FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görülmektedir.

Bunun yanında iş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği gözlendi.

Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir miktar zayıfladığı, gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise güçlendiği görüldü.

Rapora göre son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin güçlendiği saptandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.