Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Açıkladı: Finans Dışı Şirketlerin Döviz Açığı Arttı

TCMB'nin verilerine göre Aralık ayında finansal kesim dışındaki firmaların net döviz açığı arttı. Detaylar haberde...
TCMB Açıkladı: Finans Dışı Şirketlerin Döviz Açığı Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2023’ün son ayına ilişkin Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri verilerini yayımladı. Aralık’ta, Kasım ayına göre varlıklar 888 milyon dolar azalırken, yükümlülükler 1 milyar 985 milyon dolar arttı.

Rapora göre ihracat alacakları ve yurt dışına doğrudan sermaye yatırımlarını artması, yurt içi bankalardaki mevduat ve menkul kıymetlerin azalmasıyla varlıklar 888 milyon dolar oldu.

Yurt dışından sağlanan nakdi krediler ve ithalat borçlarının artması, yurt içinden sağlanan nakdi kredilerin azalması nedeniyle yükümlülükler 1 milyar 985 milyon dolar olarak kayda geçti.

Aralık Ayında Net Döviz Açığı Arttı

TCMB’nin verilerine göre Aralık ayında finansal kesim dışındaki firmaların net döviz açığı Kasım’a göre 2 milyar 873 milyon dolar artarak 83 milyar 137 milyon dolar oldu.

Yükümlülüklerin vade yapısı incelendiğinde söz konusu dönemde yurt içinden sağlanan kısa vadeli kredile 527 milyon dolar azalırken, uzun vadeli olanlar 277 milyon dolar arttı.

GCM Yatırım Banner

Yurt dışından sağlanan krediler incelendiğinde kısa vadeli olanlar 1 milyar 361 milyon dolar azalırken, uzun vadeli krediler 3 milyar 595 milyon dolar arttı.

Bunun yanında kısa vadeli net döviz pozisyonu fazlası ise 60 milyar 539 milyon dolar oldu. Kasım ayına göre 557 milyon dolar arttı. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı yüzde 35 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.