Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Açıkladı! 2024 Yılında İmalat Sanayinde Yatırımlar Artacak

TCMB, 2023 yılı güz dönemi yatırım eğilimi istatistikleri raporunu paylaştı. 2024'e yönelik beklentiler açıklandı. Detaylar haberde...
TCMB Açıkladı! 2024 Yılında İmalat Sanayinde Yatırımlar Artacak
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılı güz dönemi yatırım eğilimi istatistikleri raporunu açıkladı. Söz konusu rapor, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1727 işyerinin iktisadi yönelim anketi kapsamında sorulan yatırım eğilimi sorularına verdikleri yanıtlar toplulaştırılarak oluşturuldu.

Buna göre 2023 yılı güz döneminde imalat sanayi genelinde şimdiye kadar yapılan ve yılın son döneminde yapılması planlanan yatırımların geçen seneye göre artacağı öngörüldü.

Bu yıl yapılması öngörülen yatırımların, işyerlerinin büyüklük grupları kapsamında değerlendirildiğinde tüm büyüklük gruplarında artış, en düşük artış ise üretimde çalışan sayısı 250 ile 499 arasında olan işyerleri tarafından beklendi.

İmalat sanayi genelinde 2024 yılında yapılması öngörülen yatırımların 2023’e göre artacağı, ayrıca tüm büyüklük grupları tarafından 2024 yılında yatırım harcamalarının artacağı bekleniyor. Üretimde çalışan sayısı 250 ile 499 arasında olan işyerlerinin yatırımlardaki artış beklentisinin düşük olduğu kayda geçti.

Yatırımlar amaçlarına göre değerlendirildiğinde 2023 yılında imalat sanayinde yatırımların daha çok üretimde verimliliğin artırılmasına yönelik olduğu belirtildi. Sonrasında yıpranmış tesis ve ekipmanların değiştirilmesi, üretim kapasitesinin artırılması ve diğer yatırım hedefleri geldi.

GCM Yatırım Banner

2024 yılında ise imalat sanayi genelinde yatırımların daha çok üretimde verimliliğin artırılmasına yönelik olacağı bildirildi. Ayrıca tesis ve ekipmanların değiştirilmesi, üretim kapasitesinin artırılması ve diğer yatırım hedeflerinin olacağı aktarıldı.

Gelecek yıl yapılması öngörülen yatırımların amacı şu şekilde açıklandı:

“Yıpranmış tesis ve ekipmanların değiştirilmesi, üretim kapasitesinin artırılması, üretimde verimliliğin artırılması ve diğer yatırım hedefleri.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın