Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den 200 Bp’lik Faiz Artışı Beklenirken, Dolar ve Euro’daki Düşüş Hızlandı

Yatırımcılar Perşembe günü yapılacak TCMB PPK toplantısına odaklandı. Faiz artışı iyimserliği ise döviz kurlarında geri çekilme sağladı.
TCMB’den 200 Bp’lik Faiz Artışı Beklenirken, Dolar ve Euro’daki Düşüş Hızlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yarın yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde döviz kurlarındaki düşüş devam ediyor. Banka, Eylül toplantısında Türk lirasındaki değer kaybının önüne geçebilmek için sürpriz bir şekilde 200 baz puanlık faiz artışı yapmıştı.

Dolar ve Euro bu adım sonrasında çok fazla değişmese de, takip eden günlerde gelen swap hamlesi ve sıkılaştırma adımlarının etkisiyle rekor seviyelerden bir hayli uzaklaşmış durumda.

Yurt içi piyasaların Perşembe günkü toplantı kararına odaklandığı ortamda, ekonomistlerin beklentilerine ve döviz kurlarındaki son hareketliliğe göz atalım.

Yabancı ekonomistlerin geneli Merkez Bankası’ndan ortalama 200 baz puanlık faiz artışı bekliyor.
TCMB Faiz Oranları
Kaynak: TCMB

Analistler geçen ay yapılan faiz artışının bu ay da geleceğini düşünüyor. Monex Europe FX Piyasası Analisti Simon Harvey, bankanın 200 baz puanlık artışla politika faiz oranını %10,25’ten, %12,25’e çıkarabileceğini söyledi.

Söz konusu artışın bankalar arası piyasalardaki borçlanma maliyetiyle uyumlu bir politika kanalı oluşturabileceğini aktardı. Daha az faiz artışı yapılması durumunda ise Türk lirasındaki değer kayıplarının süreceğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Goldman Sachs analistlerinden Kevin Daly, yarınki toplantıdan 300 baz puanlık artış beklerken, yıl sonunda %17 seviyesine kadar çıkabileceğini düşünüyor. Rabobank Gelişen Piyasalar Kıdemli Kur Stratejisti Piotr Matys’in beklentisi 150 – 200 bp arasında bir artış olacağı yönünde.

Liradaki kayıpların durması için 300-400 bp’lik bir artış yapılması gerektiğini söyleyen Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen de en az 200 bp’lik faiz artışı bekliyor.

Bu hamlenin Türk varlıklarının yabancı yatırımcılar gözünde yeniden eski haline dönmesine yardımcı olabileceği söylendi. Anadolu Ajans ve Bloomberg HT tarafından yapılan anketlerde ise ekonomistlerin beklentilerinin 100-200 baz puan arasında faiz artırımı olduğu bildirildi.

Piyasalar faiz artırımına kesin gözüyle bakarken, dolar kuru 7,83 seviyesinden işlem görüyor.
Dolar 7,83
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Salı günü 7,86’dan kapanan kur, bu sabah açılışla birlikte sert gerileyerek 7,81’e liraya kadar indi. Saat 12:02’de 7,83’ten işlem görüyor. Ekonomistler son dönemde aralıksız şekilde Türkiye’den çıkış yaban yabancı yatırımcıların, pozisyonlarını yeniden gözden geçirebileceğini düşünüyor.

Bu iyimserlik ve faiz artışı beklentisi ise liranın gelişen ülke para birimleri arasından pozitif ayrışmasını sağladı. Analistler doların 7,89 üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yükselişin devam edeceğini ve 7,96 – 8,00 seviyelerinin gündeme geleceğini belirtiyor.

Euro kurunda da düşüş devam ederken, kur şu dakikalarda yüzde 0,09 ekside hareket ediyor.
Euro 9,29
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Türk lirası Euro karşısında değer kazanırken, şu sıralar Güney Kore wonundan sonra en iyi performans gösteren ikinci gelişen ülke parası konumunda. Salı günü 9,29’dan kapanan Euro, yeni günde 9,33’e kadar çıktıktan sonra geri çekildi.

Şu dakikalarda ise 9,29 liradan işlem görüyor. Teknik açıdan beklenti destekte 9,23 – 9,26, dirençte 9,33 – 9,36 seviyeleri. 9,30 üzerinde kalması durumunda bir sonraki hedef seviyesinin 9,40 olduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.