Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBMM’de Enerji ve Sağlık Haftası! Düzenlemeler Kapıda

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bu hafta, enerji ve sağlık alanlarında önemli düzenlemelerin ele alınacağı bir hafta olacak. Meclis gündemine ilişkin detaylar haberde;
TBMM’de Enerji ve Sağlık Haftası! Düzenlemeler Kapıda
HABER GİRİŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bu hafta enerji düzenlemelerini içeren önemli bir yasa teklifini ele alacak. Düzenleme ile denizlerde ve göllerde yenilenebilir enerji santralleri kurulabilecek. Ancak içme-kullanma suyu temin edilen alanlarla Kıyı Kanunu kapsamındaki sahil şeritleri bu kapsamın dışında tutulacak.

TRT Haber, söz konusu teklifle birlikte LNG ihracatının önünün açılacağına işaret etti. Böylece Türkiye’de üretilen ve farklı kaynaklardan ithal edilen doğal gazın, sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak sunulabileceğinin altı çizildi.

Teklif kapsamında enerji verimliliğini artırmaya yönelik projelere maddi destek sağlanacağı ve afet bölgesi ilan edilen yerlerde elektrik hizmetlerinin kesintisiz sağlanabilmesi için düzenlemelerin yapılacağı kaydedildi.

Sözleşmeli Sağlık Personeli Alımı Yapılacak

Enerji teklifinin yasalaştırılmasının ardından sağlık alanında da önemli düzenlemelerin gündemde yer alacağı belirtildi. Bu teklifle diş tabipleri, ağız ve diş sağlığı muayenehanelerinde istihdam edilebilecek.

Sağlık alanındaki düzenlemelerle acil tıp ana dal uzmanları yoğun bakım yan dal, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları da sosyal pediatri yan dal uzmanlığı yapabilecekler.

GCM Yatırım Banner

Yan dal uzmanlığını teşvik etmek için tavan ücretlerin artırılacağı ve normal doğumun özendirilmesi için ebelerin görev tanımının güncelleneceği vurgulandı.

Sağlık alanında eleman temininde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için sözleşmeli pozisyon sayısı 27 binden 36 bine çıkarılacak.

Meclis bu hafta Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, turist rehberliği ve seyahat acentelerine ilişkin kanun teklifini ele alacak. Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu da toplanacak. Ayrıca Salı ve Çarşamba günleri siyasi partilerin grup toplantıları da gerçekleştirilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.