Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBMM’de Bu Hafta! Yeni Yasalar ve Düzenlemeler Masada

TBMM Genel Kurulu'nun Salı günü başlayacak oturumlarında Dışişleri Teşkilatı Vakfı'nın kurulmasına yönelik yasa teklifi ve bazı uluslararası anlaşmalar ele alınacak. İşte detaylar;
TBMM’de Bu Hafta! Yeni Yasalar ve Düzenlemeler Masada
HABER GİRİŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, haftalık çalışmasına 28 Mayıs Salı günü başlayarak Dışişleri Teşkilatı Vakfı’nın kurulmasına yönelik yasa teklifi ile bazı uluslararası anlaşmalara ilişkin kanun tekliflerini ele alacak.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin aldığı bilgilere göre kurulması planlanan Dışişleri Teşkilatı Vakfı, Dışişleri Bakanlığı’nın hizmet kalitesini artırma amacıyla her türlü taşınır ve taşınmaz mal edinebilecek, kiralayabilecek ve inşa edebilecek.

Gerektiğinde söz konusu malların kullanımını tamamen veya kısmen bakanlığa devredebilecek, her türlü taşıt alımı yapabilecek ve kiralayarak bakanlığa tahsis edebilecek.

Ayrıca bakanlığa ait veya tahsisli olup güncel olarak ihtiyaç duyulmayan taşınmazların, ilgili mevzuat hükümlerine uygun şekilde bakanlık yararına değerlendirilmesine yönelik çalışmalar da vakıf tarafından yürütülecek.

Vakıf, yükseköğretim kurumları kurabilecek ve personelin niteliklerini geliştirmeye yönelik faaliyetlerde bulunabilecek.

GCM Yatırım Banner

1-) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kripto Varlık Düzenlemeleri

TBMM İhtisas Komisyonları da gündem konularını ve kanun tekliflerini görüşmek üzere toplanacak. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, kripto varlıklara ilişkin düzenlemeleri içeren Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak.

Bu teklif kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kurulması ve faaliyete başlaması için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alma zorunluluğunu öngörüyor.

İzin almadan faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişilerin yetkililerine üç ila beş yıl arasında hapis ve 5 bin ila 10 bin gün arasında adli para cezası verilecek.

Zimmet suçu işleyen kripto varlık hizmet sağlayıcılarının yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile diğer mensupları, 8 ila 14 yıl arasında hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

Platformların bir önceki yılki faiz gelirleri hariç tüm gelirlerinin yüzde biri SPK, yüzde biri de TÜBİTAK bütçesine ödenecek.

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, yürürlük tarihinden itibaren bir ay içinde faaliyet izni almak için başvuru yapacak ya da üç ay içinde tasfiye kararı alacak. Yurt dışında yerleşik kripto varlık hizmet sağlayıcılar, Türkiye’deki faaliyetlerini üç ay içinde sonlandıracak.

2-) Milli Savunma Komisyonu’nda TSK Personeline Yönelik Düzenlemeler

Milli Savunma Komisyonu’nda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi görüşülecek.

Teklife göre terör örgütleriyle eylem birliği içinde olan, bu örgütlere yardım eden, kamu imkanlarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanan veya bu örgütlerin propagandasını yapan uzman erbaşların sözleşmeleri feshedilecek ve TSK ile ilişikleri kesilecek.

Milli Savunma Bakanlığı sınavlarıyla ilgili tüm açıklamalar, başvurular ve sınav sonuçları bakanlığın internet sitesinde duyurulacak. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’ne şehitlerin anne ve babaları da üye olabilecek.

Sözleşmeli erbaş ve erler, mesai sonrası görev yerlerinden ayrılırken subay ve astsubay servislerini kullanabilecek.

1999 yılı sonrası sigortası başlayan ve 1 Şubat 2018 sonrası Yüksek Askeri Şura kararı ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen personele, kadın ve erkek fark etmeksizin 25 hizmet yılını tamamlamaları halinde yaş şartı aranmaksızın emekli aylığı bağlanacak.

Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlıkları’nda görevli sözleşmeli erbaş ve erlerin aylık ücretleri, yaptıkları işin güçlüğü ve riskine bağlı olarak yüzde 5 artırımlı ödenecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Dijital Mecralar Komisyonu’na bilgi verecek. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu ise cezaevleri ziyaret programlarını görüşecek. TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, akademisyenleri dinlemeye devam edecek.

3-) AKP Ulaştırma Teklifini Meclis’e Sunacak

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanı Abdullah Güler başkanlığında, ulaştırma alanıyla ilgili bazı düzenlemeleri içeren kanun teklifinin hazırlıkları tamamlandı.

Hava meydanları, denizlerdeki kılavuzluk ve römorkörcülük, seyrüsefer hizmetlerine ilişkin düzenlemeleri kapsayan teklifin, bu hafta Meclis Başkanlığı’na sunulması planlanıyor.

Salı ve Çarşamba günleri TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları gerçekleştirilecek. AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.