Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBMM’de 34 Yeni Dokunulmazlık Dosyası: Aralarında Ümit Özdağ Var

TBMM'ye yeni dokunulmazlık dosyaları sevk edilirken aralarında Buldan ve Özdağ'ın fezlekelerinin de bulunduğu açıklandı. Haberin detayları aşağıda;
TBMM’de 34 Yeni Dokunulmazlık Dosyası: Aralarında Ümit Özdağ Var
HABER GİRİŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına bugün 25 milletvekiline ait 34 dokunulmazlık dosyasının sunulduğu açıklandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın da dosyalarının yer aldığı söylendi.

Sunulan dosyalar arasında 21 HDP, 1 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 1 Zafer Partisi, 1 Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile 1 Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekillerinin dosyalarının bulunduğu kaydedildi.

AA’nın haberine göre Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, Meclis Başkanlığınca Anayasa ve Adalet Komisyonu Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon’a havale edildi.

Birden Fazla Dosyası Olan Milletvekilleri de Var

Alınan bilgiye göre büyük bölümü HDP milletvekillerine ait olan dokunulmazlık dosyaları Buldan ve Özdağ’ın fezlekelerinin haricince Karma Komisyon’a sevk edilen milletvekilleri şu şekilde aktarıldı;

“DBP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz, HDP Grup Başkanvekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık.”

GCM Yatırım Banner

Fezlekeler arasında Salihe Aydeniz ve Gülüstan Kılıç Koçyiğit’in 3’er, Feleknas Uca, Berdan Öztürk, Alican Önlü, Murat Çepni ve Ayşe Acar Başaran’ın 2’şer dosyasının bulunduğuna dikkat çekildi.

Yasama dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin fezlekeler gündeme alınmasında süreç, TBMM İçtüzüğü’ne birkaç aşamada işliyor. Bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması hakkındaki istemlerin Meclis Başkanlığınca ilgili komisyona havale edilmesi ile süreç başlıyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.