Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBMM Teklifi Kabul Etti: Ev Sahibi Kiracı İlişkisinde Yeni Dönem

Yargıda yeni düzenlemeleri içeren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi...
TBMM Teklifi Kabul Etti: Ev Sahibi Kiracı İlişkisinde Yeni Dönem
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

7’nci Yargı Paketi olarak bilinen İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen görüşmelerin ardından kabul edildi.

Kabul edilen teklife göre kira uyuşmazlıkları artık mahkemeye gidilmeden çözülecek. Arabulucuya başvuru zorunlu olacak.

Arabuluculuk Bu Durumlarda Zorunlu Hale Geldi

Kira ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıkların yanı sıra taşınır ve taşınmazların paylaştırılmasına ve ortaklığın giderilmesine ilişkin uyuşmazlıklar, Kat Mülkiyeti Kanunu’ndan kaynaklanan uyuşmazlıklar, komşu hakkından kaynaklanan uyuşmazlıklarda dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması şartı aranacak.

Arabuluculuk süreci sonunda tarafların anlaşması halinde anlaşma belgesi, taşınmazla ilgili olarak kanunlarda yer alan sınırlamalar ile usul ve esaslar gözetilmek suretiyle düzenlenecek.

Ağır Hasta Çocuğu Olan Kadın Hükümlüler için Karar

Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte 18 yaşından küçük engelli ya da ağır hasta çocuğu olan hükümlü annelerin cezalarının infazı 1 yıl ertelenebilecek.

GCM Yatırım Banner

Hükümlü annenin toplam 10 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olmuş olması veya adli para cezasının infaz sürecinde hapis cezasına çevrilmiş olması gerekiyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @TBMMGenelKurulu

Toplum güvenliği bakımından ağır ve somut tehlike oluşturmayacağının değerlendirilmesi durumunda ilgili cezanın infazı Cumhuriyet Başsavcılığınca 1 yıla kadar ertelenebilecek.

Tedavi ve Rehabilitasyon Zorunluluğu

7. Yargı Paketi ile uyuşturucu suçlarına ilişkin hükümlerin kapsamı da genişletildi.

Sentetik uyuşturucu ve türevleri, ilgili madde kapsamına alınarak cezanın alt sınırı 10 yıldan 15 yıl hapse çıkartıldı.

Uyuşturucu madde bağımlısı hükümlülerin cezaevlerinde tedavi ve rehabilitasyona katılmaları zorunlu hale geldi.

Düzenlemeyle birlikte çat-kapı haciz işlemleri de artık tarihe karışıyor. Hakim onayı olmadan haciz kararı gerçekleştirilemeyecek.

Ayrıca, kabul edilen yargı paketi kapsamında, göçmen kaçakçılığı suçunun cezasının alt sınırı 3 yıldan 5 yıla çıkartıldı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.