Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBMM Başkanı: Tarihin En Acı Gelişmelerine Şahit Oluyoruz

TBMM Başkanı Kurtulmuş, İsrail-Filistin çatışmalarına yönelik Türkiye'nin ilk andan itibaren ateşkes için mücadele ettiğine dikkat çekti. Detaylar haberde;
TBMM Başkanı: Tarihin En Acı Gelişmelerine Şahit Oluyoruz
HABER GİRİŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Baki Komsuoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen Akademik Yıl Açılış Töreni’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dünyada yaşanan savaşları ve bazı ülkelerin terör örgütlerine verdiği desteklere işaret eden Kurtulmuş, bu yöndeki siyasal yapılanmanın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Göç meselesinin arkasındaki işgal ve yeni emperyal politikalara odaklanmanın kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

İnsanlık Tarihinin Duyduğu En Ağır Gayriinsani Lafı

İsrail-Filistin arasındaki çatışmalara değinen Kurtulmuş, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın ‘Biz insansı bazı hayvanlarla savaşıyoruz.’ sözünü anımsattı.

Gallant’ın cümlesini insanlık tarihinin duyduğu en ağır gayriinsani lafı olarak nitelendiren Kurtulmuş, bu cümleyi söyleten zihniyeti keşfetmeden sorunların çözülemeyeceğini ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin gerilim, çatışma ve savaşların ortadan kaldırılması için başından itibaren güven, istikrar ve iş birliği içerisinde gayret sarf ettiğinin altını çizdi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, “Türkiye olarak ilk andan itibaren hızlı şekilde ateşkesin temin edilmesi ve insani yardımların süratle Gazze’ye ulaştırılması için bütün gücümüzle mücadele ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dünyada Barışın Kapısı Orta Doğu

Bugün Filistin’de insanlık tarihinin en acı gelişmelerinden birine şahit olunduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, Filistin ve İsrail arasında yaşananların iki yüzü ve iki ayrı alanı olduğunu söyleyerek bunun görülmesi gerektiğini dile getirdi.

Kurtulmuş, “Bunlardan birisi işin insani kısmıdır. Yani şu anda biz konuşurken de Filistin’e, Gazze’ye bombalar atılıyor, onlarca insan hayattan koparılıyor.” dedi.

Dünya barışının kapısının Orta Doğu olduğunu savunarak, bu kapının kilidinin de Filistin halkının özgür ve esenlik içerisinde yaşaması olduğuna vurguda bulundu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.