Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBB Duyurdu: Adaletin Yerini Bulması için Enkaz Radarı Geliştirdik

Depremzedelerin hakkını araması ve yargı sürecinin sağlıklı ilerlemesi için yardım sözü veren Barolar Birliği, mobil uygulama hazırladığını duyurdu.
TBB Duyurdu: Adaletin Yerini Bulması için Enkaz Radarı Geliştirdik
HABER GİRİŞ

Yargının hesap sorması için depremzedelere destek olma sözü veren Türkiye Barolar Birliği (TBB), yargı süreci için görüntü arşivi oluşturacak yeni bir uygulama hazırladığını duyurdu. “Enkaz Radarı” olarak oluşturulan mobil uygulamada, enkaza dönüşen binaların kayıt altına alınacağı açıklandı.

Son depremin ardından sahada toplanan delilerde yaşanan sorunların tekrarlanmaması adına uygulamanın önemli olduğu söyleniyor.

TBB tarafından kullanıma sunulan uygulama, bulguları kayıt altına alarak eksiltili bir teknik incelemenin önüne geçecek.

TBB’nin açıklamasında, afetlerin sonucunda yıkılan ya da ağır hasar alan binalara ilişkin yeterli teknik incelemenin gerekli olduğu, inceleme yapılmadan kaldırılan enkazlardan delillerin toplanmasının mümkün olmadığı söylendi.

Suç mahaline dönüşen deprem bölgesinde kusur durumlarını belirmeme, şüphelileri tespit etme ve sorumluları cezalandırmak için Enkaz Radarı uygulamasının önemine dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

GCM Yatırım Banner

“TBB olarak Enkaz Radarı uygulamasıyla göçük yaşanan her binayı kayıt altına alıyor, ihmalleri ortaya çıkarıyoruz. Deprem bölgesindeki gönüllüleri, alanda görev yapacak meslektaşlarımızla birlikte yargı süreci için görüntü arşivi oluşturarak delillerin toplanmasına yardımcı olmaya ve ücretsiz olan Enkaz Radarı mobil uygulamasını kullanmaya davet ediyoruz. Deprem bölgesindeki bütün enkazları kayıt altına alarak, adaletin yerini bulmasına hep birlikte yardımcı olabiliriz. Hiçbir yurttaşımız savunmasız kalmayacak.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.