Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBB/Çakar: Düşük Enflasyon Sürecine İnanıyoruz

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Alpaslan Çakar, kendilerini düşük enflasyona göre hazırladıklarını söyledi. Ayrıntılar haberde...
TBB/Çakar: Düşük Enflasyon Sürecine İnanıyoruz
HABER GİRİŞ

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) 67. Genel Kurulu’nda TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar açıklamalarda bulundu. Çakar, düşük enflasyon sürecine inandıklarını ve buna göre hazırlık yaptıklarını ifade etti.

Ekonomik programa bankacılık sektörünün her türlü desteği verdiğini belirten Çakar, yabancı para mevduattan TL mevduata geçişin hızlandığını vurguladı. Çakar, ihtiyaç kredileri ve kredi kartlarında ılımlı bir artış olduğunu, ancak bu artışın makul ve yönetilebilir bir düzeyde olduğunu söyledi.

Temel bankacılık göstergelerinin uluslararası normlara yakın olduğunu belirten TBB Başkanı, para politikasının etkinliğinin artmasıyla birlikte makro ihtiyati kural setinin sadeleşmesine yönelik adımları önemli bulduklarını ifade etti.

‘Bankacılık Sıkılaşma Çerçevesinde Şekilleniyor’

Çakar, fonlama maliyetlerinin arttığı ve kredi büyümesinin sınırlı kaldığı bu dönemde, zorunlu karşılıklardaki artışın bankalar için ilave maliyet oluşturduğunu vurguladı. Bankacılık sektörü kredilerinin uygulanmakta olan sıkı para politikası çerçevesinde şekillendiğini ifade etti.

Haziran itibarıyla son 12 ayda kredi büyümesinin yüzde 38 olduğunu vurgulayan Çakar, bu artış hızının ticari kredilerde yüzde 36, bireysel kredilerde ise yüzde 47 olduğunu ifade etti. Çakar ayrıca, Merkez Bankası’nın uyguladığı aylık yüzde 2’lik büyüme sınırı nedeniyle yabancı para cinsinden kredilerin de dengeye oturduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kredi riskinin makul seviyelerde olduğunu ve tahsili gecikmiş alacak oranının sabit seyrettiğini vurgulayan Çakar, bireysel kredilerde, özellikle ihtiyaç kredileri ve kredi kartlarında ılımlı bir artış gözlemlendiğini ve bu artışın yönetilebilir düzeyde olduğunu ifade etti. a

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın