Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBB Başkanı: Acil Sermaye İhtiyacı Olan Banka Yok

TBB Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, bankacılık sektörü hakkında konuşarak bankaların sermaye rasyonlarına göre durumunun iyi olduğunu söyledi.
TBB Başkanı: Acil Sermaye İhtiyacı Olan Banka Yok
YAYINLANMA ZAMANI

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirmede bulundu. 2022 yılına ilişkin gelişeler hakkında konuştu.

Bloomberg HT yayınına katılan Çakar, Türkiye Ekonomi Modeli konusuna değinerek hedeflerin başarıldığını vurguladı. Söz konusu modelde yatırım ve istihdam gibi anahtar kavramların öne çıktığını dile getirdi.

“Türkiye Enflasyon Konusunda Taviz Vermedi”

Ziraat Bankası Genel Müdürü, 2022 yılını değerlendirirken savaştan bağımsız olamayacağını dile getirdi. Savaşın birçok maliyet eklediğini belirterek, Euro Bölgesi’nde maliyetler yükselince Türkiye’nin ithalat üzerinden maliyetlerinin arttığını ifade etti.

Türkiye’nin cari açığı hakkında konuşan Çakar, pozitif gelişmeler olmasına rağmen enerjinin olumsuz etkisinin olduğunu söyledi. Kamu ve özel sektörün yabancı para cinsinden borçların nisbi şekilde azaldığı aktarıldı.

Enflasyon değerlendirmesinde bulunan Çakar, tedbir alınmaz ise sabit gelirinin durumunun bozulacağını vurguladı. Son dönemde alınan bazı önlemlerin vatandaşı korumaya yönelik olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Acil Sermaye İhtiyacı Olan Herhangi Bir Banka Yok”

Geçen yıl enflasyonun en büyük sorun olduğunu aktardı. Türkiye’nin bu noktada büyümeden taviz vermek istemediği için arzı azaltarak enflasyonu kontrol altına alma yoluna gittiğini bildirdi.

TBB Başkanı, Türkiye’de topla kredi büyüklüğünün 7,7 trilyon TL olduğunu söyledi. Geçen yıl bankacılık sektörünün kredi büyümesinin 2,6 trilyon olduğunu kaydetti.

Türkiye’de finansal sistemin yüzde 85’inin bankacılık sektöründe olduğunu belirtti. Kredilerin yüzde 98’inin de sektörde olduğunu ifade etti.

Çakar, sermaye ihtiyacı anlamında Türkiye’de sermaye desteği alması gereken bir bankanın olmadığını dile getirdi. Bankaların sermaye rasyolarına göre iyi durumda olduğu aktarıldı. Acil sermaye ihtiyacı olan bankanın olmadığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.