Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Taze Halka Arz Enerji Şirketinden FAVÖK’ü Artıracak Dev Hamle!

IC Enterra Yenilenebilir Enerji A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan bildirimde finansal duran varlık edinimi hakkında açıklamada bulundu. Detaylar;
Taze Halka Arz Enerji Şirketinden FAVÖK’ü Artıracak Dev Hamle!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içinde çok sayıda hidroelektrik santrali işleten ve güneş santrali yatırımlarını sürdüren IC Enterra Yenilenebilir Enerji A.Ş., bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde finansal duran varlık edinimi hakkında açıklamada bulundu.

Borsa İstanbul’da ENTRA koduyla işlem gören şirketin bildiriminde, İtalya’da enerji üretim planlarının önemli bir yeni adımı olarak, İtalya’da kurulu Troia Wind S.r.l. şirketinin toplam sermayesinin yüzde 51’ine denk gelen hissenin tamamının 5 bin 100 euro nominal bedelle IC İçtaş Enerji Yatırım Holding A.Ş.’den devralınma sürecinin gerçekleştiği ifade edildi.

Tescil işlemlerinin tamamlanmasını müteakip şirket tarafından 1 milyon 539 bin 550,81 euro bedelin, sermaye avansı olarak iş geliştirme sürecinde yapılan ödemeler için Troia Wind S.r.l. şirketine konulacağı bilgisi verildi.

Troia Wind S.r.l. şirketinde mevcut durumda 64.8 MW kapasiteli RES projesi geliştirilmekte olup, proje için olumlu bağlantı görüşünün halihazırda alındığı; çevre etki değerlendirme ve lisans gibi diğer izin süreçlerinin tamamlanmasının ardından 2025 sonuna kadar yatırıma başlanmasının, 2026 sonuna kadar da projenin işletmeye alınmasının planlandığı belirtildi.

Açıklamanın devamında, 64.8 MW kapasiteli RES santralinin yüzde 34 kapasite faktörü ile yaklaşık yıllık 194,400 MWh/yıl üretim gerçekleştirmesinin ve mevcut varsayımlara göre yıllık 13 milyon euro ilave FAVÖK yaratmasının beklendiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Paylarının halka arzına ilişkin talep toplama işlemlerinin 27-28-29 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştiği IC Enterra Yenilenebilir Enerji A.Ş., 2024 yılı birinci çeyrek bilançosunu 21 Haziran 2024 tarihinde KAP üzerinden paylaşmıştı.

Söz konusu dönemde toplam 323.483.000 TL kar açıklayan şirketin, özkaynaklarının çeyreklik dönemde yüzde 2 artış gösterdiği bildirilmişti.

ENTRA Hisselerinde Güncel Durum

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,62 değer kaybederek 10.796,57 puandan tamamlarken, ENTRA hisseleri endeksle ters yönde hareket etti ve yükseldi.

Zirvesi 16,17 TL olan hisseler, günlük bazda yüzde 1,1‘lik yükselişle 10,04 TL seviyesinden günü tamamladı.

ENTRA Hisseleri Günü Yükselişle Tamamladı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

IC Enterra Yenilenebilir Enerji hisseleri, haftalık grafikte ise yatırımcısına güncel olarak yüzde 0,5 oranında getiri sağlamış görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın