Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayvanlılar Sert Çin Duruşuyla Tanınan Tsai’yi Yeniden Başkanlığa Seçti

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, ada ülkesinde yapılan genel seçimlerde zafer kazanmayı başardı. Detaylar aşağıda;
Tayvanlılar Sert Çin Duruşuyla Tanınan Tsai’yi Yeniden Başkanlığa Seçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ada ülkesinin bağımsızlığını savunan Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, Çin’e karşı olan sert duruşuna güçlü seçmen desteğini kanıtlayarak yeniden seçilmeyi başardı. Edinilen bilgilere göre Tsai Cumartesi günkü seçimlerde, rakip Çin Milliyetçi Partisi’den Han Kuo-yu ve Halkın İlk Partisi’nden James Soong’u mağlup etti.

Han, güney liman kenti Kaohsiung’daki destekçilerine Tsai’yi zaferinden dolayı tebrik ettiğini söyledi. Seçmenlerin, Pekin’le daha sıcak bağlantıları savunan Han yerine Çin’e karşı daha sert tavrıyla tanınan bağımsızlık yanlısı Tsai’yi tercih etmesi, ada ülkesindeki trendi gözler önüne serdi.

Çin’in komünist liderleri 2016’da göreve başlamasından bu yana, bağımsızlık yanlılığı nedeniyle Tsai’ye karşı özellikle sert bir tavır sergilemişlerdi.

Dolayısıyla Tsai’nin ikinci dönem için kazandığı zaferin, muhtemelen bu çıkmazı derinleştireceği ve Pekin’den gelen baskıyı artıracağı tahmin edildi.

Tayvanlılar Tsai'yi Yeniden Başkanlığa SeçtiMerkez Seçim Komisyonu’ndan gelen sonuçlar, Tsai’yi yüzde 58 oy, ana rakibi yüzde 38 oy ve üçüncü bir aday olan James Soong’un yüzde 4 oyla gösterdi. Tsai, Taipei’de oy verdikten sonra yaptığı açıklamada; “Umarım her vatandaş çıkabilir ve oy verebilir, Tayvan’da demokrasiyi güçlendirmek için haklarınızı kullanmalısınız” dedi.

Seçimleri Tayvan’ın demokrasisini koruma şansı olarak ifade eden Tsai, Cuma günü geç saatlerde düzenlediği bir mitingde de; “Dünyaya kendi oylarımızla, Tayvanlıların egemenliği savunmaya, demokrasiyi korumaya ve reformlarda ısrar etmeye kararlı olduklarını söyleyelim” dedi.

GCM Yatırım Banner

Pekin’in kararlarını reddeden Tsai’nin aksine Tayvan’ın Çin ile müzakerelere daha açık olması gerektiğini savunan Han ise yüz binlerce insanın katıldığı son mitinginde eğitim ve ekonomi gibi pratik konulara odaklandı.

Katılımcılara büyük yatırımlar çekmek ve ürünlerin kesintisiz ihraç edilmesini istediğini aktardı. “Başkan olarak hedefim çok açık: Tayvan güvende, insanlar zengin” diyen Han, Tayvanlıların son 3 buçuk yıldır çok zor bir hayat yaşadıklarını dile getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.