Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayvan İmalat PMI, Ocak’ta Yaklaşık 11 Yılın En Yükseğine Ulaştı

Tayvan İmalat PMI, Ocak ayında 60,4’e yükselirken bu Nisan 2010’dan bu yana sektör sağlığında yaşanan en güçlü gelişme oldu. Detaylar aşağıda;
Tayvan İmalat PMI, Ocak’ta Yaklaşık 11 Yılın En Yükseğine Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

IHS Markit tarafından açıklanan son verilere göre Tayvan İmalat PMI Ocak 2021’de 60,2’ye çıktı. Bu, COVID-19 şoklarından daha fazla iyileşmenin ortasında Aralık ayındaki 59,4’ü takip ederken Nisan 2010’dan beri en yüksek okumaya işaret etti.

Yeni ihracat çalışmaları hızla artarken, hem üretim hem de yeni siparişler önemli oranlarda büyümeyi sürdürdü. Buna ek olarak istihdam, Nisan 2018’den bu yana en güçlü istihdam yaratma oranıyla artış eğilimini sürdürdü. Satın alma seviyeleri son on yılın en yüksek hızıyla yükseldi.

Fakat satıcılarda stok eksikliği, düşük nakliye kapasitesi ve salgınla ilgili nakliye gecikmeleri, girdilerin teslim edilmesi için geçen sürede rekor bir artışa neden oldu.
Tayvan İmalat PMI, Ocak 2021
Kaynak: IHS Markit

Ayrıca birikmiş işlerin daha da artmasıyla vurgulandığı üzere kapasite baskıları devam etti. Stoklar cephesinde, artan müşteri talebi nedeniyle firmalar hem üretim öncesi hem de üretim sonrası stoklarını biriktirme çabalarını artırdı. Son olarak, duyarlılık Nisan 2014’ten beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Son anket sonuçlarına ilişkin yorum yapan Annabel Fiddes; Ocak verilerinin Tayvan’ın imalat sektörünün 2021’in başında keskin bir şekilde genişlemeye devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

Büyüme ivmesinin neredeyse on yılın en yüksek seviyesinde kaldığını vurgulayan IHS Markit Direktörü, firmaların hem üretimde hem de satışlarda önemli artışlara işaret ettiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner
Bu arada Cuma günü açıklanan ön tahminler, Tayvan ekonomisinin 2020’nin son üç ayında yıllık bazda %4,94 büyüdüğünü gösterdi.
Tayvan 4Ç20 2020 GSYİH
National Statistics Republic of China (Taiwan)

Bu, 2011’in ilk çeyreğinden bu yana en güçlü büyüme oranı oldu. 2020’nin tamamı düşünüldüğünde, ekonomi 2019’daki yüzde 2,96 ile aynı şekilde yüzde 2,98 büyüdü. CNBC haberinde Tayvan’ın beklenmedik bir şekilde geçen yıl Asya’nın en iyi performans gösteren ekonomisi olduğunu ve 30 yıl sonra ilk kez Çin’i geride bıraktığını bildirdi.

Başarı, adanın teknoloji ihracatına yönelik güçlü küresel taleple kaydedildi. Zaten birçok kurum Tayvan için tahminlerini artan ihracata atıfla artırmıştı. Sonuçta Tayvan’ın geçen yılki genişlemesi, Çin’in 2020’deki %2,3’lük tam yıllık büyümesinden daha yüksekti.

Her iki taraftan da resmi verilere göre, ada en son 1990’da %5,5’lik büyüme ile Çin’in %3,9 büyümesini geçmişti. İngiliz bankası Barclays’ten ekonomist Angela Hsieh, Tayvan’ın verileri üzerine 2020’nin ülke için rekor bir yıl olduğunu ve yıldızın parlamaya devam etmesini beklediklerini söyledi.

Adanın geçen yılın ikinci yarısında ihracattaki gücünün ekonominin salgının neden olduğu herhangi bir etkiyi “kolayca telafi etmesine” yardım ettiğini ekledi. Ekonomist, Tayvan’ın 2021 büyüme tahminini 1,2 puan artırarak %5,2’ye yükseltti ki bu %3,83’lük resmi tahminlerin çok üzerindeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın