Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayvan Ekonomisi 2Ç20’de Yavaşlasa Bile Pozitif Bölgede Kalacak

Tayvan ekonomisinin Nisan-Haziran çeyreğinde pandemi nedeniyle yavaşlasa bile pozitif bölgede kalacağı tahmine diliyor. Detaylar şöyle;
Tayvan Ekonomisi 2Ç20’de Yavaşlasa Bile Pozitif Bölgede Kalacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tayvan ekonomisi için gelen tahminler, farklı yönlere işaret ediyor. Kısa süre önce iki farklı kuruluş tarafından büyüme tahmini yükseltilen Tayvan ekonomisi, Reuters anketine göre ise ikinci çeyrekte 4 yılın en düşük seviyesine inecek.

Cuma günü açıklanacak ilk tahminler öncesinde gelen anket, koronavirüs pandemisi sırasında daha zayıf tüketici harcamaları güçlü elektronik ihracatını baskılarken Tayvan ekonomik büyümesinin ikinci çeyrekte muhtemelen daha da yavaşlayarak 4 yıldan uzun sürenin en düşüğüne gerilediğini öne sürdü.

16 ekonomistin katıldığı ankete göre küresel teknoloji tedarik zincirinin önemli bir parçası olan ticarete bağımlı ekonominin 2Ç20’de bir önceki yıla göre %0,55 oranında artacağı öngörüldü.
Tayvan Ekonomisi İlk Çeyrek
Kaynak: Worldometers

Bu oranın, 2016’nın ilk çeyreğinden bu yana en düşük hız olacağı ve ilk çeyrekteki yüzde 1,59’luk büyümenin aşağısında kalacağı vurgulandı. Fakat hala güçlü olan küresel elektronik talebinin, bazı etkilerin dengelenmesine yardım ettiği de eklendi.

Çünkü koronavirüs nedeniyle daha fazla insan evden çalışmaya geçerken teknoloji ürünlerine talep artmıştı. Tayvan’ın Haziran’daki ihracat siparişleri de dizüstü bilgisayarlar gibi evden çalışma ürünlerine olan güçlü talebin desteğiyle iki yıl içinde en hızlı şekilde artmıştı.

Ayrıca Tayvan, aldığı erken önlemler sayesinde salgının yayılmasının önüne geçmiş ve diğer ülkelerdeki gibi sert kilitlemeler uygulamak zorunda kalmamıştı.
Tayvan Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Zaten bazı analistler, adanın beklenenden daha güçlü teknoloji ihracatı ve önümüzdeki aylarda iç talebi artıracağını söyleyen etkili virüsü sınırlama önlemleri nedeniyle Tayvan’ın büyüme görünümü için yükseliş meyilli pozisyon aldı.

GCM Yatırım Banner

Fitch Solutions, Temmuz ayında 2020 büyüme tahminini daha önceki %0.5’ten %0.9’a yükselterek; “hem iç hem de dış talebe darbe, muhtemelen daha önce beklediğimizden daha az şiddetli olacak” demişti.

Öte yandan Ulusal Kalkınma Konseyi (NDC) Pazartesi günü Tayvan ekonomisinin Haziran’da dördüncü ay için durgunluk gösterdiğini ancak ülkenin önümüzdeki birkaç aydaki ekonomik performansını tahmin eden göstergelerin ikinci bir ay boyunca iyileştiğini açıkladı.
Tayvan İzleme Göstergeleri Haziran
Kaynak: NDC

Ülkenin en büyük ekonomik planlama ajansı mevcut ekonomik koşulları yansıtan izleme göstergelerinin bileşik endeksinin Haziran’da sarı-mavi ışık yakmaya devam ettiğini ve 19 puanda kaldığını söyledi.

NDC, ülkenin ekonomik performansını ölçmek için beş renkli bir sistem kullanıyor ve mavi ekonomik durgunluğu, sarı-mavi cansızlığı, yeşil istikrarlı büyümeyi, sarı-kırmızı ısınan ekonomiyi ve kırmızı aşırı ısınmayı gösteriyor.

Önümüzdeki üç ila altı ay boyunca ekonomik performansı öngören başlıca göstergeler endeksinin, Haziran’da yükselerek 100,01’e çıktığını bildirdi. NDC’ye göre bu, COVID-19’un olumsuz etkilerin kademeli düşüşünü yansıtan art arda ikinci büyüme ayı oldu.

NDC’nin Ekonomik Kalkınma Departmanı Başkanı Wu Ming-hui, öncü göstergeler endeksinin Mayıs ve Haziran’da sadece %0,75 arttığını, yani ekonominin henüz dip noktaya ulaşmamış olabileceğini söyledi.

Wu, önemli bir ekonomik iyileşmeye işaret etmeden önce öncü göstergeler endeksinin art arda beş ay yükselmesi ve beş ay boyunca kümülatif olarak yüzde 5 artması gerektiğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın