Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayvan: Çin Tatbikatları Savaş Yeteneklerimizi Geliştirdi

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, yakın zaman önce gerçekleşen Çin tatbikatlarının Tayvan'ın savaş yeteneklerini geliştirdiğini söyledi. Detaylar haberde;
Tayvan: Çin Tatbikatları Savaş Yeteneklerimizi Geliştirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, Salı günü yaptığı açıklamada Çin’in son dönemde gerçekleştirmiş olduğu tepki toplayan tatbikatlara değindi. Tsai, son tatbikatlar sırasında Çin kuvvetleri ile tekrar tekrar karşı karşıya gelmek zorunda kalması sayesinde ülke ordusunun savaş yeteneklerinin artık daha gelişmiş olduğunu ifade etti.

Orduyu güçlendirme ve mühimmat güncelleme çalışmalarının devam ettiğini belirten isim, Tayvan ordusunun savaş becerilerinin artık “daha olgun” olduğunun altını çizdi.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen ay Taipei’ye yaptığı ziyaretin hemen ardından ada çevresinde güç gösterisi niteliğinde tatbikatlar düzenlemişti. Çin’in askeri faaliyetlerinin o zamandan bu yana devam ettiği biliniyor.

Tsai: Tehdit Henüz Ortadan Kalkmış Değil

Tayvan’ın doğu kıyısındaki Hualien hava üssünde görevli hava kuvvetleri personeline konuşan Tsai, Tayvan Boğazı çevresindeki durumun gergin seyrettiğini ve tehdidin henüz ortadan kalkmadığını söyledi.

Başkanlık ofisi tarafından yayımlanan açıklamaların dökümüne göre Tsai konuşmasında, “Zorluklar karşısında, ulusal ordumuz düşmanın saldırı niyetlerine sakince cevap verdi ve ülkenin güvenliğini inatla savundu” ifadelerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Ülkenin silahlı kuvvetleriyle “son derece gurur duyduğunu” sözlerine ekleyen Tsai konuşmasının devamınında şu ifadeleri kullandı:

“Bu savaş hazırlık misyonları döneminden sonra, milli ordumuzun muharebe becerilerinin daha olgun ve muharebe gücünün daha güçlü olduğuna inanıyorum.”

Tsai, ordunun savunma harcamalarını artırmayı bir öncelik haline getirmiş olduğunun da altını çizdi.

Çin’den Sonra Tayvan da Tatbikat Düzenliyor

Tayvan ordusu ayrıca adanın en güney ucundaki Hengchun çevresinde iki gün sürecek tatbikat düzenliyor. Tatbikatlarda Apache saldırı helikopterleri, Ching-kuo yerli savunma savaşçıları, topçu ve insansız hava araçları yer alıyor.

Organizatörler Salı günü yaptığı açıklamada, Tayvan’ın bu yılki 10 Ekim ulusal gününün temasını “Sen ve ben, toprağı korumak ve ülkeyi savunmak için bir araya geliyoruz” sloganıyla belirledi.

Tsai o gün bir askeri geçit törenine nezaret edecek ve önemli bir konuşma gerçekleştirecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.